Wśród codziennego pośpiechu, trudów walki o zdrowie i życia pacjentów, Wielkanoc staje się czasem szczególnym – chwilą zatrzymania, zadumy i nadziei. W atmosferze nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy 16 kwietnia 2025 r. w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli odbyło się spotkanie świąteczne z udziałem pracowników, przedstawicieli duchowieństwa oraz zaproszonych gości.
Wydarzeniu przewodniczył dyrektor szpitala, Piotr Rybak, który podkreślił duchowy wymiar uroczystości oraz znaczenie świąt wielkanocnych dla wspólnoty szpitalnej.
– Szanowni Państwo, dla nas – chrześcijan – Wielkanoc jest najważniejszym świętem w roku. Dzisiaj to istota naszej wiary. Jesteśmy w tej chwili w Wielkim Tygodniu, w przededniu Triduum Paschalnego – Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty i Niedzieli Zmartwychwstania. To daje nam, chrześcijanom, nadzieję na życie wieczne, na życie po życiu ziemskim – mówił dyrektor Rybak.
W swoim wystąpieniu dyrektor zwrócił uwagę na budzącą się przyrodę, która symbolicznie towarzyszy duchowej odnowie, oraz na potrzebę niesienia pacjentom nie tylko pomocy medycznej, ale i wsparcia duchowego:
– Chciałbym, abyśmy jako pracownicy czerpali z tej radości jak najwięcej. (...) Dziękuję zespołowi – lekarzom, pielęgniarkom, pracownikom medycznym i administracyjnym – za pomoc pacjentom. To my niesiemy nadzieję – nadzieję wyzdrowienia, nadzieję radości. Państwo musicie być silni – merytorycznie, psychicznie i organizacyjnie – aby tę pomoc nieść. (...) Holistyczna opieka to ciało i duch – i niech tak zostanie – podkreślił Piotr Rybak, dziękując również kapelanom za duchową opiekę nad pacjentami.
Wyjątkowym momentem spotkania była obecność Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Artura Mizińskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej, który wygłosił słowo duszpasterskie i pobłogosławił wielkanocne pokarmy. W swoim wystąpieniu biskup podkreślił znaczenie służby na rzecz drugiego człowieka i wartość nadziei płynącej ze Zmartwychwstania:
– Ta radość naszego spotkania tutaj płynie z faktu, że weszliśmy w Wielki Tydzień. (...) Dla nas ludzi wierzących – stworzył nas Bóg, który jest wieczny. Stworzył nas na swój obraz i podobieństwo, a więc to podobieństwo wyraża się w pragnieniu trwania, bycia. (...) To pragnienie zaspokoić może tylko Ten, który nas stworzył – a ponieważ grzech wszedł w życie człowieka, to właśnie trzeba było dzieła odkupienia. Nie przez kogoś innego dokonanego, tylko przez Bożego Syna – Jezusa Chrystusa – mówił biskup Miziński.
Hierarcha nawiązał również do codziennej posługi medyków:
– Chcę wrócić do podziękowania za Państwa posługę – nazywam ją posługą, bo to coś więcej niż tylko godziny pracy. To służba drugiemu człowiekowi, bliźniemu, który jest w potrzebie. (...) Chrystus utożsamia się najbardziej ze słabymi, cierpiącymi, chorymi. (...) Za tę posługę z całego serca pragnę podziękować – w imieniu tych wszystkich, którzy korzystają z Państwa pomocy – medycznej, fachowej, merytorycznej, ale także duchowej – zaznaczył biskup Miziński.
Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą oraz tradycyjnym błogosławieństwem wielkanocnych pokarmów.