misja_baner1banner_jelito_cozl
Nasze Centrum ma Patrona

W sobotę 17 lipca b.r., na dziedzińcu szpitalnym odbyła się uroczystość nadania Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej imienia św. Jana z Dukli oraz przekazania relikwii Patrona do kaplicy szpitalnej.

 

W uroczystości uczestniczyli m.in. Jego Ekscelencja ks. Abp prof. Józef Życiński Metropolita Lubelski i ks. bp dr Mieczysław Cisło, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego p. Krzysztof Hetman, posłowie Lubelszczyzny, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, duchowni, władze uczelni wyższych i kierownicy klinik, dyrektorzy departamentów Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, dyrektorzy lubelskich szpitali oraz Pacjenci i pracownicy Centrum Onkologii.

Msze św. poprzedziło odczytanie uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego przez wiceprzewodniczącego Sejmiku p. Mateusza Orzechowskiego w sprawie nadania Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej imienia św. Jana z Dukli. Uroczystego poświęcenia nowego sztandaru dokonał ks. Arcybiskup. 

Podczas Mszy św. rodzice Jakuba Braja z Teodorówki dali świadectwo cudownego uzdrowienia syna za wstawiennictwem św. Jana z Dukli. 

Relikwie zostały przekazane naszemu ośrodkowi przez Ojców Bernardynów z sanktuarium dukielskiego. Na uroczystość przybył Minister Prowincjalny Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP O. dr Czesław Gniecki wraz ze Współbraćmi z innych klasztorów. 

Uroczystość prowadzili: redaktor Dorota Grad-Gajewska i ks. Kan. Ryszard Jurak, którzy również aktywnie włączyli się w przygotowanie całości. 

Uroczystości zbiegły się z przekazaniem informacji o przyznaniu COZL środków na rozbudowę. Pieniądze trafią do Lublina dzięki pozytywnej opinii Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i zgodzie Ministra Finansów.

Przed uroczystością odbyła się konferencja prasowa w której uczestniczyli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego – Krzysztof Hetman, Wojewoda Lubelski – Genowefa Tokarska, Marszałek Województwa Lubelskiego - Krzysztof Grabczuk, Dyrektor COZL - dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska. Pani Wojewoda odczytała decyzję ministra finansów o zapewnieniu finansowania wydatków na rozbudowę i modernizację Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i przekazaniu na ten cel środków w wysokości 168 mln 400 tys. zł. Samorząd województwa przeznaczył na rozbudowę centrum około 42 mln zł - powiedział Marszałek Grabczuk.

Galeria zdjęć

nadanie_imienia