DSCF1395Szanowni Państwo,

W piątek 27 września 2019 roku w Lublinie odbył się 22. Marsz Różowej Wstążki. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy Lublina oraz społeczność skupiona wokół Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek oraz instytucji i organizacji działających na rzecz wspólnego celu jakim jest zdrowie kobiet.

Spotkanie rozpoczęło się pod Ratuszem, gdzie odbyła się najpierw część oficjalna oraz artystyczna. Do zgromadzonych gości przemawiali Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Marta Wcisło, Dyrektor Generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Agata Grula, Przewodnicząca Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek Henryka Salachna oraz przedstawiciel Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dr hab. Tomasz Kubiatowski.

Wydarzenie prowadził Pan Leszek Gęca. W część artystycznej zaprezentowali się Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej, Zespół Ludowy Sławiniacy, Lubelskie Czaderki z DDK Węglin oraz najmłodsi artyści Studio Tańca Centrum Rozwoju Dziecka z Domu Kultury Łęgi.

Następnie różowy korowód przeszedł deptakiem na Plac Litewski, gdzie zorganizowane zostało Miasteczko Zdrowia. Na miejscu pracownicy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oraz Lubelskie Amazonki informowali o profilaktyce, instruowali jak poprawnie wykonać samobadanie piersi oraz rozdawali ulotki informacyjne. Można było również skorzystać z oferty prezentowanej na stoiskach przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, specjalistyczne sklepy zaopatrzenia medycznego Medicus, Pofam Lublin oraz Oriflame.

Marsz Różowej Wstążki jest inicjatywą, która od wielu lat pomaga i wspiera kobiety z chorobą nowotworową, zachęca do regularnych badań profilaktycznych oraz rozpowszechnia wiedzę o raku piersi w zakresie profilaktyki. W wielu przypadkach rak piersi jest chorobą, którą można wyleczyć. Akcja ta pomaga przełamać strach przed chorobą, uświadamia, że wcześnie wykryty nowotwór to nie wyrok.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz organizatorom, którzy wzięli udział w tegorocznym Marszu Różowej Wstążki. Dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.