Drukuj

pazdziernik miesiacem walk z rakiem

Październik już od 1985 roku jest miesiącem walki z rakiem. Dnia 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii. Tego dnia uwagę poświęca się profilaktyce nowotworów, ale istotne jest również zwrócenie uwagi na codzienne problemy osób zmagających się z chorobą.

Na świecie nowotwory traktowane są jako choroby przewlekłe i uleczalne, jednak w Polsce wskaźnik umieralności z tego powodu jest bardzo wysoki. Najczęściej zmiany onkologiczne występują w płucach i oskrzelach (u mężczyzn) i w gruczołach piersiowych (u kobiet). Nowotwory są drugą, zaraz po schorzeniach sercowo-naczyniowych, najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. Rak to choroba, w której komórki w ciele człowieka rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. Choroba jest najczęściej diagnozowana u osób w średnim i starszym wieku. Jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu dochodzi znacznie wcześniej. Dlatego już w młodości można mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie.

Przyczyn powstawania nowotworów jest wiele. Cały czas badany jest czynnik genetyczny, jednak najważniejszy jest czynnik środowiskowy, czyli nasz tryb życia. Należy pamiętać, że zdrowa dieta i aktywny tryb życia wspomaga układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi. Ważne jest również unikanie dymu tytoniowego i spalin, co również wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowań. Gwarancją sukcesu w leczeniu choroby nowotworowej jest jak najwcześniejsze jej wykrycie. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, funkcjonują specjalne programy przesiewowe, które pozwalają zdiagnozować chorobę w pierwszej fazie. Niezwykle ważne jest także obserwowanie własnego ciała. Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.

Każdy może zachorować na raka. Niektórzy jednak, z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. Wiadomo, co może zwiększać lub zmniejszać to niebezpieczeństwo, lecz wciąż jeszcze nie wiemy, które osoby narażone na czynniki rakotwórcze na pewno zachorują na raka. Nie ulega jednak wątpliwości, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem. Stosunkowo łatwo poniższe zasady wprowadzić w życie.

Zacznij już teraz!

  1. Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci, stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego, wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
  2. Utrzymuj prawidłową masę ciała, przestrzegaj zasad prawidłowego i zdrowego żywienia
  3. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu, ogranicz czas spędzony na siedząco.
  4. Ogranicz spożycie alkoholu
  5. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
  6. Chroń się przed działaniem czynników rakotwórczych w miejscu pracy, postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
  7. Kobiety powinny pamiętać, że: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka. Jeśli możesz karm swoje dziecko piersią.
  8. Zadbaj o to, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym

Od 2008 roku dzień 15 października obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Samobadanie, profilaktyka, czynniki ryzyka, mammografia i skuteczne leczenie nowotworów związanych z piersią to najważniejsze hasła święta spod znaku różowej wstążki.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi (Breast Health Day), to dzień w którym warto przypomnieć i uświadamiać o tym jak zapobiegać występowaniu nowotworów piersi oraz o olbrzymim znaczeniu wykonywania badań przesiewowych - profilaktycznych.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie wykrywanych jest ponad 16 tysięcy nowych przypadków raka piersi u kobiet w Polsce oraz ponad 100 wśród mężczyzn.

 Szanowni Państwo!

W związku z powyższym przypominamy jak ważne są badania profilaktyczne , serdecznie zapraszamy kobiety oraz mężczyzn na bezpłatne badania profilaktyczne, które wykonywana są w naszym wysokospecjalistycznym Ośrodku.
W ramach realizowanych programów profilaktycznych oferujemy bezpłatne badania diagnostyczne bez wymaganego skierowania, w zakresie:

Osoby zainteresowane skorzystaniem z bezpłatnych badań profilaktycznych zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod nr: 81 454 15 70 lub 81 454 15 72.

Każdy pacjent, po wykonaniu badania zostanie poinformowany o terminie kolejnej wizyty profilaktycznej lub skierowany do dalszej diagnostyki.
W trosce o Państwa zdrowie zachęcamy do rozpoczęcia systematycznej profilaktyki pod okiem profesjonalnej kadry medycznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli.

 badaj sie