DSC1954W środę 5 lutego w siedzibie NFZ w Lublinie przy ul. Koryzonowej, odbyła się akcja prozdrowotna w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem. Celem akcji było zwrócenie uwagi na znaczenie edukacji zdrowotnej społeczeństwa i zachęcenie do wykonywania regularnych profilaktycznych badań przeciwnowotworowych.

W ramach akcji prowadzone były konsultacje z lekarzem onkologiem, każda osoba, która podejrzewa u siebie nowotwór, mogła przyjść i poprosić o poradę onkologiczną. Ponadto, każdego dnia lekarz onkolog przyjmuje pacjentów w poradni, nie trzeba mieć skierowania, wystarczy się zarejestrować.

O zasadach zdrowego żywienia informował dietetyk szpitalny. Badania naukowe pokazują, że żywieniem możemy obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory. 40 proc. zachorowań na raka można zapobiec poprzez właściwe odżywianie się i pozbycie się nadwagi.

Pielęgniarka prowadziła szkolenia i udzielała porad z zakresu samobadania piersi na fantomie. We wczesnym wykrywaniu raka raka piersi bardzo ważny jest nawyk regularnego samobadania piersi.

W ramach akcji profilaktycznej wykonywano pomiar poziomu cukru z niezbędną interpretacją wyniku oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi a także pomiar BMI masy ciała.

Na miejscu dostępne były materiały edukacyjno - informacyjne dotyczące profilaktyki oraz zdrowego stylu życia.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.