INFORMACJE DYREKTORA COZLSzanowni Państwo, Drodzy Pacjenci, Informuję, iż w dniach 01-03.05 2024 r.
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli pracuje w trybie dyżurowym według poniższego harmonogramu.

p.o. Dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli
mgr Piotr Matej

INFORMACJE DYREKTORA COZLSzanowni Państwo, Drodzy Pacjenci, Informuję, iż w dniu 1 kwietnia 2024 r.
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli pracuje w trybie dyżurowym według poniższego harmonogramu.

p.o. Dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli
mgr Piotr Matej

dyr Piotr MatejW tym wyjątkowym okresie Wielkanocy życzę Państwu nie tylko wspaniałych chwil w gronie rodziny i bliskich, ale także zdrowia,które jest największym darem naszego życia. Te święta niosą ze sobą obietnicę lepszych czasów oraz nadzieję na przyszłość pełną światła i pozytywnych zmian. Niech siła wiary i miłości, które otaczają nas w tym czasie, wspierają Państwa i Waszych najbliższych, dając Wam siłę do pokonywania trudności i czerpania radości z drobnych przyjemności codzienności. Wesołych Świąt Wielkanocnych!

dyr Piotr Matej26 marca 2024 roku w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej miało miejsce uroczyste Świąteczne Spotkanie Wielkanocne, które skupiło w sobie dyrekcję, personel medyczny, administrację oraz kapłanów. Ta coroczna celebracja nie tylko stanowi okazję do radości i refleksji, ale również jest wyrazem solidarności oraz wspólnoty duchowej, szczególnie istotnej w trudnych chwilach związanych z walką z chorobą.

W trakcie tego doniosłego spotkania, mgr Piotr Matej, pełniący obowiązki Dyrektora COZL, podzielił się swoimi refleksjami oraz dokonał istotnych ogłoszeń, które niosą ze sobą ducha zaangażowania i nadziei.

dyr Piotr MatejNarodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oraz Polski Komitet Paralimpijski (PKPar) łączą siły w celu promocji zdrowia i profilaktyki poprzez aktywność fizyczną. Pierwszym krokiem tej współpracy była organizowana przez NFZ "Środa z Profilaktyką".

W ramach „Środy z Profilaktyką” skupiono się na promowaniu aktywności fizycznej jako skutecznego sposobu na utrzymanie sprawności fizycznej i poprawę samopoczucia. Chcemy podkreślić, że ruch, ćwiczenia na świeżym powietrzu i uprawianie sportu są korzystne, zarówno dla osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami. Postaramy się też przybliżyć świat zmysłów osób z niepełnosprawnościami.

dyr Piotr MatejNowym Dyrektorem Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli został Pan Piotr Matej, obecnie kierujący także Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie, zastępując zmarłą Panią Profesor Elżbietę Starosławską. Decyzja ta została ogłoszona podczas konferencji prasowej, która odbyła się 11 marca 2024 roku w samym Centrum Onkologii. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz Województwa Lubelskiego Pan Marszałek Jarosław Stawiarski i Pani Małgorzata Skrok, Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej, pracownicy szpitala oraz przedstawiciele radia, prasy i telewizji.

4_marca_dzien_walki_z_otylosciaCo wiemy o tej podstępnej chorobie i czy jest się czego obawiać?

Niestety tak a statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie wyglądają optymistycznie. WHO definiuje otyłość jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia. Wśród przyczyn występowania otyłości, poza stanami chorobowymi, najczęściej wymienia się niewłaściwe nawyki żywieniowe, brak lub niedostatek aktywności fizycznej, niedobór snu i stres. Znacząco zwiększa się ryzyko zachorowania m.in. na cukrzycę typu 2, zaburzenia lipidowe, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, choroby niedokrwiennej serca, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, bezdechu sennego, wątroby oraz niektórych nowotworów. Otyłość ma niekorzystny wpływ również na układ ruchu, szczególnie obciążając nadmiernie układ kostny, który może powodować zwyrodnienie kolan