Ułatwienia dostępu

miesiac rakaPaździernik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month).
15 - go października 2024 roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

W tym szczególnym okresie propagujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi.Tę kompleksowość zapewnia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.Tutaj wykonasz badanie mammograficzne oraz uzyskasz wszechstronną pomoc w dalszej diagnostyce i leczeniu.

Nie zwlekaj, zadzwoń już dziś i umów się na mammografię.

MARSZ ROZOWEJ WSTAZKI COZL2024aCOZL zastosuje unikatową terapię leczenia nowotworów układu krwionośnego.

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest pierwszym nieakademickim ośrodkiem w Polsce i jedynym po wschodniej stronie Wisły, który wkrótce rozpocznie najnowocześniejszą terapię leczenia chorób nowotworowych układu krwionośnego. Dzięki temu pojawiła się realna szansa na wyleczenie pacjentów, u których zawiodły stosowane dotychczas metody leczenia.

MARSZ ROZOWEJ WSTAZKI COZL2024a
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym Marszu Różowej Wstążki w Lublinie! Na Placu Króla Władysława Łokietka zebrało się około 1000 osób, które wspólnie wspierały kobiety zmagające się z rakiem piersi oraz promowały profilaktyczne badania mammograficzne.

Marsz Różowej Wstążki to ważna inicjatywa, mająca na celu podniesienie świadomości na temat wczesnej diagnostyki raka piersi, ponieważ wczesne wykrycie zmian daje większe szanse na skuteczne leczenie.

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z tegorocznego marszu.

002 tomoWojewództwo opolskie i dolnośląskie znalazły się pod wodą, dlatego Marszałek Województwa Lubelskiego wspólnie z CARITAS Archidiecezji Lubelskiej organizują pilną zbiórkę darów dla mieszkańców terenów dotkniętych klęską powodzi.

Dary w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli można przekazywać na portierni w budynku administracyjno-dydaktycznym nr 2 przy ul. Jaczewskiego 7, w godzinach: 7:00 - 20:00. Zbiórka potrwa do piątku do godz. 16:00

Zbieramy najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak:

  • butelkowaną wodę pitną,
  • środki czystości,
  • żywność długoterminową,
  • artykuły higieny osobistej.

002 tomoUlicami Lublina po raz kolejny przejdzie Marsz Różowej Wstążki. Wydarzenie, mające na celu popularyzację wiedzy o profilaktyce raka piersi odbędzie się w czwartek, 19 września. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet, a wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie gwarantują całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety pamiętały o badaniach profilaktycznych i wykonywały je regularnie. W przypadku raka piersi najważniejszym badaniem przesiewowym jest mammografia.

 

002 tomo2 września br. Piotr Rybak rozpoczął pracę na stanowisku dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli (COZL). Zastąpił on prof. Elżbietę Starosławską, która zmarła w marcu 2024 roku.W Auli budynku 2 nowy dyrektor Centrum został przywitany przez pracowników COZL oraz przedstawicieli władz samorządowych województwa lubelskiego: Jarosława Stawiarskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Małgorzatę Skrok, Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWL, oraz Piotra Mateja, pełniącego dotychczas obowiązki dyrektora COZL.

 

002 tomoNiepokojące statystyki:
- Nowe dane Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują znaczny wzrost przypadków padaczki lub stanu padaczkowego u dziewczynek i chłopców poniżej 18. roku życia. W latach 2020-2023 liczba pacjentów wzrosła z 41 997 do 45 498, a świadczeń udzielonych tym pacjentom ze 159 960 do 180 479.
- Chłopcy bardziej narażeni: Z danych wynika, że padaczka częściej dotyka chłopców, szczególnie w grupie wiekowej 7-13 lat, gdzie odnotowano średnio o 24% przypadków więcej niż u dziewczynek.
- Najbardziej dotknięta grupa wiekowa: Dzieci w wieku 7-13 lat stanowią największą grupę z odnotowanymi przypadkami padaczki lub stanu padaczkowego w 2023 roku (20 665). To prawie 2 razy więcej niż w grupie 0-6 lat i o 54% więcej niż u nastolatków 14-17 lat.