centrum monitorowania jakosci ico
Szanowni Państwo,


Z przyjemnością informujemy, że Zakład Patologii Nowotworów Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli uzyskał akredytację w ramach ogólnopolskiego projektu „Wsparcie procesu poprawy jakości w patomorfologii poprzez wdrożenie standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji kadry zarządzającej podmiotami leczniczym”, realizowanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i współpracy z Departamentem Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia.
Głównym celem projektu jest podniesienie jakości badań patomorfologicznych w podmiotach leczniczych poprzez zwiększenie wiedzy i umiejętności kadry zarządzającej oraz wdrożenie standardów akredytacyjnych w zakładach/pracowniach patomorfologii, świadczących usługi finansowane ze środków publicznych.

 

 

INFORMACJE DYREKTORA COZLPodczas otwartego dla wszystkich webinaru specjaliści Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK Nr 4 w Lublinie - dr n. med. Izabela Chmielewska i dr n. med. Michał Szczyrek opowiedzą o diagnostyce i metodach leczenia raka płuca. Poruszone zostaną tematy badań przesiewowych, leczenia chirurgicznego, radioterapii, chemioterapii, immunoterapii, metod skojarzonych i najbardziej nowoczesnych terapii, w tym leków ukierunkowanych molekularnie. W dalszej części spotkania eksperci opowiedzą na pytania słuchaczy webinaru.

Webinar odbędzie się 23 listopada 2022 o godz. 18.00

Link do webinaru: https://www.facebook.com/events/871117310698174

Ośrodek Profilaktyki Nowotworów i Promocji ZdrowiaSzanowni Państwo
Rak płuca jest jednym z najczęściej diagnozowanych i najgorzej rokujących nowotworów. W Polsce co roku z jego powodu umiera ok. 23 tysięcy osób. Rozwijający się nowotwór długo nie daje objawów, dlatego w znacznej większości przypadków jest rozpoznawany już w stadium zaawansowanym, gdy szanse na wyleczenie są niewielkie.
Biorąc pod uwagę te statystyki dwa duże lubelskie ośrodki - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 i Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli łączą siły, by wraz ze Stowarzyszeniem Walki z Rakiem Płuca zorganizować wydarzenie mające na celu edukowanie i zachęcanie mieszkańców województwa lubelskiego do badań profilaktycznych.
Tydzień Świadomości Raka Płuca w województwie lubelskim odbędzie się w dniach 21-25 listopada 2022 roku.

INFORMACJE DYREKTORA COZLSzanowni Państwo, Drodzy Pacjenci, Informuję iż w okresie od 11 listopada 2022r. – 13 listopada 2022r. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli pracuje w trybie dyżurowym według poniższego harmonogramu.

Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli
Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska

rak piersi 2022svgPAŹDZIERNIK od 1985 roku uznawany jest na całym świecie  za MIESIĄC WALKI Z RAKIEM PIERSI (tzw. różowy październik).

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami.
W Polsce w ostatnich latach rak piersi stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet.
Ośrodek Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia (COZL, ul. Jaczewskiego 7, bud. 3, p.2) zaprasza panie w wieku 50-69 lat na profilaktyczne badania piersi.
Mammografię można wykonać od poniedziałku do piątku w godz.: 07.30-18.05. Rejestracja osobista lub pod tel. 81 454 15 72

plakat dawcyCelem Europejskiego Dnia Donacji i Transplantacji jest podniesienie wiedzy całego społeczeństwa na temat tego jak ważne jest dawstwo narządów, tkanek i komórek w aspekcie ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka. Przeszczepić można narządy takie jak serce, nerki, płuca, wątrobę, trzustkę, jelito cienkie oraz komórki i tkanki np. komórki szpiku i rogówkę oka.
Od wielu lat, liczba osób czekających na różne rodzaje przeszczepień jest o wiele większa niż liczba dostępnych narządów, tkanek czy komórek. 

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli jako pełnoprofilowy ośrodek onkologiczny, zapewnia wszystkim chorym, wymagającym takiej terapii, leczenie metodami transplantacji komórek krwiotwórczych szpiku. Gorąco zachęcamy osoby zdrowe do zarejestrowania się w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Szczegółowe informacje nt. dawstwa szpiku i komórek krwiotwórczych można znaleźć na stronie: https://www.szpik.info/
Szczegółowe informacje nt. Europejskiego Dnia Donacji i Transplantacji znajdują się na stronie www.EODD2022.eu

logo marsz W dniu 13 września 2022r. odbyła się debata on line dotycząca "Profilaktyki chorób nowotworowych w programach polityki zdrowotnej" - możliwości, które trzeba wykorzystać organizowana przez redakcję magazynu Rynek Zdrowia. Zaproszeni eksperci dyskutowali o profilaktyce chorób nowotworowych w samorządowych programach polityki zdrowotnej na przykładzie nowotworów skóry.