Projekty w trakcie realizacji:
„Wsparcie Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej oraz leczenia w trybie jednodniowym w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli poprzez zakup sprzętu medycznego i aparatury medycznej w celu osiągnięcia pełnej funkcjonalności i zabezpieczenia pełnoprofilowej, wysokospecjalistycznej diagnostyki i leczenia Pacjentów onkologicznych”
Umowa o dofinansowanie nr FELU.07.08-IZ.00-0029/24 podpisana dnia 29 maja 2024 r. w ramach:
Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021 – 2027,
Priorytet VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych,
Działanie 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 2, 4).
Zadania
- Doposażenie w niezbędny sprzęt medyczny i aparaturę medyczną oraz dodatkowe wyposażenie:
- poradni (onkologicznej, okulistycznej, hematologicznej, chirurgii plastycznej, proktologicznej, chirurgii urazowoortopedycznej, chirurgii onkologicznej, kardiologicznej, otorynolaryngologicznej, foniatrycznej, audiologicznej, urologicznej, endokrynologicznej, ginekologii onkologicznej, radioterapii),
- zakładów (Diagnostyki obrazowej),
- laboratoriów (Medyczne Laboratorium Diagnostyczne),
- ośrodków (Ośrodek Profilaktyki Nowotworów, Ośrodek Rehabilitacji),
- Centrum Genetyki Klinicznej pod kątem diagnostyki udzielanej w ramach poradni genetycznej, immunologicznej i chirurgicznej,
w związku z zakończeniem rozbudowy i modernizacji COZL, ukierunkowane na wsparcie działalności ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) i leczenia pacjentów w trybie jednodniowym.
- Wymiana przestarzałych i wyeksploatowanych urządzeń medycznych używanych w zakresie diagnostyki jednodniowej i ambulatoryjnej.
Grupy docelowe
- Grupą docelową korzystającą z efektów realizacji projektu będą mieszkańcy województwa lubelskiego, a w szczególności pacjenci onkologiczni, mieszkańcy obszarów o niezadowalającej dostępności do usług zdrowotnych, społeczności lokalne, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym lub ubóstwem i ich otoczenie, personel medyczny, usługodawcy i dostawcy sprzętu medycznego do COZL.
- Zakupy nowego sprzętu związane będą z rozszerzoną obsługą serwisową przez dostawców tego sprzętu. Zwiększy się również zapotrzebowanie na dostawy wyrobów farmakologicznych i jednorazowego sprzętu medycznego, w związku z czym grupę docelową zgodną z FEL 2021-2027 będą stanowić także podmioty gospodarcze i instytucje korzystające z rezultatów projektu.
Cele projektu
- Zapewnianie równego dostępu do opieki zdrowotnej i wspieranie odporności systemów opieki zdrowotnej w ramach AOS i leczenia jednego dnia w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli,
- Odciążenie lecznictwa szpitalnego z diagnostycznych hospitalizacji możliwych do realizacji w trybie ambulatoryjnym i w leczeniu jednodniowym,
- Ukształtowanie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli jako nowoczesnego, pełnoprofilowego, wysokospecjalistycznego ośrodka onkologicznego o ponadregionalnym znaczeniu, poprawiając dostępność i jakość usług medycznych, w zakresie AOS oraz usprawnienia diagnostyki i leczenia w trybie jednodniowym.
- Zwiększenie liczby pacjentów korzystających z AOS oraz leczenia w trybie jednodniowym,
- Doskonalenie jakości udzielanych świadczeń poprzez zakup odpowiedniego wyposażenia, co jednocześnie wpłynie na zwiększenie efektywności pracy personelu medycznego i usprawni procedury, a tym samym umożliwi skrócenie czasu oczekiwania na poradę udzielaną w ramach AOS oraz w lecznictwie jednodniowym.
Efekty i rezultaty
- Zwiększenie jakości i dostępności do pełnoprofilowych, specjalistycznych świadczeń medycznych dla pacjentów,
- Zwiększenie liczby świadczeń udzielanych w trybie ambulatoryjnym oraz w trybie jednodniowym.
- Zmniejszenie liczby ponownych hospitalizacji poprzez zastosowanie bardziej efektywnych metod leczenia w trybie jednodniowym oraz AOS,
- Zapewnienie kompleksowych, wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych począwszy od profilaktyki, poprzez diagnostykę, leczenie ambulatoryjne i leczenie w trybie jednodniowym, rehabilitację, kończąc na monitorowaniu stanu zdrowia pacjenta po zakończonym leczeniu,
- Zwiększenie liczby użytkowników korzystających ze świadczeń realizowanych w trybie jednego dnia oraz w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Wartość projektu
47 470 142,77 zł
Dofinansowanie UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
38 324 775,96 zł
Realizacja
2024-2025
#FunduszeUE, #podpisanieumowy, #realizacjaprojektu
„Poprawa dostępu do usług e-zdrowia oraz cyfryzacja procesów leczenia w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w celu osiągnięcia pełnej funkcjonalności i zabezpieczenia pełnoprofilowej, wysokospecjalistycznej diagnostyki i leczenia Pacjentów onkologicznych”
Umowa o dofinasowanie nr FELU.02.03-IZ.00-0001/24 podpisana dnia 29 maja 2024 r. w ramach:
Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021 – 2027,
Priorytet II Transformacja cyfrowa regionu,
Działanie 2.3 Cyfrowe Lubelskie w ochronie zdrowia.
Zadania
- Wdrożenie rozbudowanego systemu klasy LIS/LIMS do obsługi badań
w Zakładzie Patologii Nowotworów, - Rozbudowa zintegrowanego systemu do zlecania i produkcji cytostatyków,
- Rozbudowa systemów do prowadzenia oraz digitalizacji Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, rozbudowa systemu e-usług,
- Rozbudowa infrastruktury informatycznej odpowiedzialnej za funkcjonowanie EDM i HIS, zdublowanie krytycznych systemów informatycznych,
- Rozbudowa systemów zwiększających bezpieczeństwo świadczenia e-usług i systemów informatycznych, rozbudowa sieci szkieletowej, rozbudowa sieci bezprzewodowej
Grupy docelowe
- Grupą docelową korzystającą z efektów realizacji projektu będą mieszkańcy województwa lubelskiego będący użytkownikami e-usług, a w szczególności pacjenci onkologiczni, personel szpitala, usługodawcy i dostawcy COZL.
Cele projektu
- Poprawa dostępu do usług e-zdrowia dla pacjentów poprzez cyfryzację, poprawę funkcjonalności i e-dojrzałości usług, jak również zwiększenie skuteczności, jakości i efektywności udzielanych świadczeń medycznych poprzez wsparcie procesu leczenia systemami teleinformatycznymi, które odpowiadają za dostarczanie danych i informacji medycznych, optymalizację procesu terapii medycznej, jak i wsparcie procesów związanych z działalnością Centrum.
- Dzięki zaplanowanej inwestycji w tworzenie, poprawę oferowanych funkcjonalności i poziomu e-dojrzałości elektronicznych usług publicznych oraz wzmocnienie stopnia cyfryzacji poprzez wyposażenie Centrum w systemy do obsługi badań diagnostycznych, systemy planowania terapii pacjentów onkologicznych, systemy do realizacji zadań w obszarze gromadzenia i przetwarzania Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, zwiększony zostanie dostęp do dokumentacji i danych medycznych, i nastąpi ukształtowanie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli jako nowoczesnego, pełnoprofilowego, wysokospecjalistycznego ośrodka onkologicznego o ponadregionalnym znaczeniu, spełniającego wymagania krajowe i wymagania europejskie oraz umożliwiające efektywniejszą realizację zadań i misji szpitala, zwiększając jego możliwości pomocy potrzebującym, a także poprawiając poziom bezpieczeństwa i funkcjonalność systemów informatycznych.
- Projekt przyczyni się do poprawy dostępu do informacji medycznej dla pacjentów, jak i pracowników jednostki, skrócenie czasu oczekiwania na świadczenie, poprawy jakości procesu leczenia, zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, podniesienia efektywności ekonomicznej jednostki.
Efekty i rezultaty
- Poprawa dostępu do informacji medycznej dla Pacjentów i pracowników szpitala,
- Skrócenie czasu oczekiwania na świadczenie
- Zwiększenie bezpieczeństwa Pacjentów
- Podniesienie efektywności ekonomicznej jednostki
- Poprawa bezpieczeństwa danych przechowywanych w systemach szpitalnych
- Minimalizacja czasu niedostępności systemów w razie awarii
- Poprawa bezpieczeństwa udostępnianych e-usług.
Przedsięwzięcie wpłynie na kompleksowość i skoordynowanie opieki nad pacjentem w wyniku uzupełnienia infrastruktury informatycznej szpitala, pozwoli na zwiększenie efektywności opieki zdrowotnej, co przełoży się na jakość życia społecznego. Dzięki realizacji projektu nastąpi zmniejszenie dysproporcji w zakresie dostępu do usług medycznych oraz spełnienie europejskich standardów leczenia.
Wartość projektu
25 502 941,43 zł
Dofinansowanie UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
21 546 500,00 zł
Realizacja
2025
#FunduszeUE, #podpisanieumowy