Ułatwienia dostępu

Pracownicy:

Kierownik:

mgr Adrian Białas

Zadania realizowane:

Ośrodek Rehabilitacji specjalizuje się w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, polegających na kompleksowych działaniach usprawniających, które służą przywracaniu i poprawie zdrowia pacjentów onkologicznych, w tym prowadzi programy profilaktyki obrzęku limfatycznego po mastektomii. Ośrodek Rehabilitacji wykonuje świadczenia zdrowotne w zakresie porad i usług lekarskich w różnych jednostkach chorobowych, w dziedzinie:

  • fizykoterapii,
  • kinezyterapii,
  • masażu leczniczego,
  • hydroterapii.

W skład Ośrodka Rehabilitacji Medycznej wchodzą:

  • Ośrodek Rehabilitacji Dziennej,
  • Poradnia Rehabilitacyjna,
  • Gabinety Rehabilitacyjne.

Zabiegi:

  • Laser - wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania. Ma działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, regenerujące (zwiększenie produkcji kolagenu, lepsza regeneracja nerwów). Wskazania: zespoły bólowe kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, przewlekłe zapalenia nerwów, trudno gojące się rany, blizny pooperacyjne, bóle korzeniowe, nerwobóle, przykurcz mięśni, zespoły przeciążeniowe.
  • Ultradźwięki - są to fale akustyczne o wysokiej częstotliwości (1-3 MHz).Tkanka naświetlana tego typu falami podlega mikromasażowi, którego efektem jest zwiększona temperatura, przyspieszone mikrokrążenie. Mają działanie przeciwbólowe, rozluźniające, przyspieszające gojenie. Wskazania: bóle mięśni, nerwobóle, ostrogi piętowe, zapalenie stawów kręgosłupa, zwyrodnienie stawów, bolesność nadkłykcia, przykurcz spowodowany blizną, rwa kulszowa i barkowa.
  • Fonoforeza - polega na wprowadzeniu leku przez skórę za pomocą ultradźwięków. Najczęściej wykorzystuje się preparaty w postaci żelu, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, znieczulająco i poprawiają ukrwienie.
  • Pole magnetyczne - działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, pobudza przemianę materii, procesy oddychania komórkowego regeneracji tkankowej. Usprawnia krążenie krwi, hamuje procesy destrukcyjne w stawach, przyspiesza gojenie ran. Wskazania: choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa i stawów, rwa kulszowa, stany pourazowe.
  • Sollux - nagrzewanie tkanek za pomocą lampy o silnym świetle podczerwonym. Wskazania: przewlekłe stany zapalne układu ruchu, dawne zmiany pourazowe, nerwobóle, zespoły bólowe kręgosłupa, zapalenie zatok.
  • Jonoforeza - to zabieg polegający na wprowadzeniu leku przez skórę do tkanek położonych głębiej, siłą pola elektrycznego. Ma działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, znieczulające, przeciwobrzękowe, rozszerzające naczynia krwionośne oraz zmiękczające blizny. Wskazania: urazy układu ruchu, zapalenia stawów, reumatyzm tkanek miękkich, bóle układu ruchu, neuralgie.
  • Galwanizacja - przepływ prądu stałego przez leczone tkanki. Wskazania: przewlekłe zapalenia nerwów, zaburzenia krążenia obwodowego, utrudniony zrost kostny, zespół bólowy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
  • Elektostymulacja - zabieg pobudzający układ nerwowy i wtórnie mięśnie szkieletowe aplikacją przerywanego prądy stałego. Wskazania: porażenia wiotkie (nerwów obwodowych).
  • Prądy TENS - metoda zwalczania bólu zarówno przewlekłego jak i ostrego. Tego rodzaju zabieg przyczynia się do zwiększania syntezy endorfin i wydłużania okresu bez dolegliwości bólowych. Wskazania: zespół splotu barkowego, zespół bólowy stawu barkowego, skręcenia, zapalenia nadkłykcia, bóle pleców, lędźwi - nerwoból nerwu kulszowego, zespół ścięgna Achillesa, zespół bólowy mięśni, bóle stawów biodrowych, kolanowych, skokowych.
  • Prądy Traberta - ma działanie przeciwbólowe, obniża napięcie mięśniowe, poprawia krążenie.
  • Prądy Kotza - jest to rodzaj stymulacji służący do wzmacniania siły mięśni i zwiększania masy mięśniowej. Wskaznia: zaniki mięśniowe z unieruchomienia, trening mięśniowy, wspomaganie treningu siłowego lub wytrzymałościowego mięśni.
  • Prądy interferencyjne - mają działanie przeciwbólowe, stosowane głownie do leczenia napiętych mięśni w wyniku odruchu bólowego ( kręcz karku, ,,postrzał"), stany pourazowe układy ruchu, reumatyzm tkanek miękkich, zaniki mięśni z nieczynności.
  • Masaż pneumatyczny - jest to zabieg polegający na pobudzeniu układu krwionośnego i limfatycznego poprzez wywieranie ucisku na kończyny dolne lub górne, przy odpowiednio dobranym ciśnieniu w komorach mankietu. Wskazania: zaburzenia krążenia obwodowego krwi i limfy, obrzęki różnej etiologii np.: limfatyczne, pourazowe, w profilaktyce przeciwzakrzepowej, niewydolności żylnej.
  • Masaż klasyczny - ma na celu niwelowanie lub leczenie zaburzeń organizmu przez odpowiednie uciskanie chorych miejsc. Działa na układ ruchu: mięśnie, ścięgna, torebki stawowe, okostną, kości oraz na skórę, tkankę łączną, tkankę tłuszczową, zakończenia nerwowe w skórze, a także na układy krwionośny i chłonny.
  • Drenaż limfatyczny - jest zabiegiem fizjoterapeutycznym, podczas którego zastosowane są specjalne chwyty, które wykonywane są zgodnie z przepływem płynów limfatycznych w kierunku serca. Są to powolne, przypominające odruchy czerpania, ruchy okrężne dłoni o bardzo małej sile nacisku, których zadaniem jest doprowadzenie do lekkiego, chwilowego odkształcenia tkanki. Wskazania: obrzęki, wysięki (spowodowane urazami), usunięcie węzłów chłonnych, skłonności do gromadzenia się wody w organizmie.
  • Masaż wirowy - w zabiegu tym wykorzystuje się w celach leczniczych wpływ cieplny wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne związane z ruchem wirowym. Celem masażu jest: wywołanie przekrwienia kończyn, zmniejszenie obrzęków i zastojów krwi żylnej, zmniejszenie dolegliwości bólowych, rozluźnienie napiętych mięśni.
  • Hydromasaż - jest to masaż podwodny, odmiana masażu leczniczego o wielokierunkowym zastosowaniu. Zabieg ten jest o wiele bardziej efektywny od masażu klasycznego, ponieważ znajdują w nim zastosowanie wszystkie trzy lecznicze działania wody: fizykochemiczne, termiczne i mechaniczne. Poprawia krążenie obwodowe, przez co zmniejsza się zastój krwi i obrzęki, rozluźnia mięśnie i korzystnie wpływa na skórę: uelastycznia i ujędrnia ją. Wskazania: skolioza, , zmęczenie, rwa kulszowa, przykurcze mięśni, stany po urazach (złamaniach, zwichnięciach, skręceniach), reumatyzm, choroby układu krąże¬nia (zapalenie tętnic, sinica kończyn, stany po zapaleniu żył), choroby układu mięśniowego (zaniki mięśni, przeciążenia, zwiotczenia, niedowład), nerwobóle.
  • Kinezyterapia - podstawą kinezyterapii są ćwiczenia o charakterze leczniczym czyli gimnastyka lecznicza. Do zadań kinezyterapii należy przywrócenie pełnej sprawności fizycznej lub maksymalnej sprawności fizycznej w przypadku schorzeń przewlekłych i pozostawiających pewne zmiany nieodwracalne.
  • Masaż wibracyjny - aquavibron - polega na miejscowym stosowaniu drgającej gumowej membrany, dla której źródłem energii jest przepływająca wewnątrz urządzenia woda. Najlepsze efekty uzyskuje się w rehabilitacji narządu ruchu, mięśnio- i nerwobólach oraz zwyrodnieniach kręgosłupa.

Metody:

  • Metoda Kaltenborn-Evjenth. Metoda Kaltenborn-Evjenth zajmuje się badaniem i leczeniem pacjentów z  zaburzeniami w układzie kostnym oraz mięśniowym, bazująca na zmniejszeniu bólu, poprawie ruchomości w stawach,  technikach zmniejaszających nadruchomość.
  • Metoda Neuromobilizacji. Jest to metoda leczenia zaburzeń poślizgowych struktur obwodowego układu nerwowego. Bada oraz likwiduje zaburzenia przesuwalności tkanki nerwowej w stosunku do innych tkanek. Stosowane techniki służą leczeniu zaburzeń dających objawy:
    • drętwienia kończyn górnych oraz dolnych
    • pieczenie skóry wywołane uciskiem na nerw
    • zaburzenia czucia obwodowego wywołane uciskiem na nerw
  • Anatomy Trains® (taśmy anatomiczne). Obejmuje diagnostykę i terapię tkanek miękkich. Metoda ta łączy ze sobą pojedyncze mięśnie w funkcjonalne kompleksy, z których każdy ma specyficzną anatomię i znaczenie w ciele, terapeuta wykorzystuje je w diagnostyce i usprawnianiu w wielu jednostkach chorobowych pacjenta.
  • Techniki rozciągania i autorozciągania mięśni. Rozluźnianie i rozciąganie poszczególnych mięśni wykorzystujące techniki oparte na poizometrycznej relaksacji mięśni (PIR) i stretchingu, jak również autorozciągania mięśni, które pacjent może sam wykonać.
  • Terapia bólu mięśniowo – powięziowego. Metoda ta obejmuje diagnostykę jak również leczenie dysfunkcji związanej z istnieniem punktów maksymalnie bolesnych pojawiających się i nawarstwiających się w związku z istniejącymi dysfunkcjami pacjenta.
  • Metoda dr Ackermanna – osteopatia strukturalna i chiropraktyka. Metoda diagnozy i terapii wg koncepcji Ackermanna, jest obecnie jedną z najbardziej skutecznych i komplementarnych metod leczenia manualnego.Wyróżnia się ona szybką i celową diagnostyką, a postępowanie terapeutyczne jest tu precyzyjne i dokładne.  Nie ma tu miejsca na przypadkowe zabiegi. Przy zastosowaniu metody dr Ackermanna w ciągu jednego lub kilku zabiegów można usunąć lub znacznie złagodzić ból. Każdy zabieg zostaje poprzedzony szczegółową diagnozą wstępną. Terapeuta dokonuje oceny stanu pacjenta na podstawie wywiadu, palpacji ustawienia (przemieszczeń) i funkcji poszczególnych stawów.
  • Leczenie dystorsji mięśniowo powięziowych za pomocą manipulacji powięziowej. Metoda opierająca się na anatomii i fizjologii układu ruchu,  Pojęcie manipulacji powięziowych obejmuje techniki stosowane w leczeniu powięzi głębokiej. Pracującąc na punktach sklejenia powięzi możemy radzić sobie z zaburzeniami w obrębie stawów i mięśni. Bolesny ruch, ograniczenie mięśniowe, deficyt  siły pozwala określić jednostkę, sekwencje lub spirale mięśniowo – powięziową, które wymagają leczenia.Poprzez weryfikację ruchową i palpacyjną jesteśmy w stanie znaleźć w powięzi miejsce w którym doszło do zaburzeń ślizgu i ewentualnych zmian w strukturze tkanki. Metoda pozwala na uwolnienie ograniczeń tkwiących głęboko w bardzo krótki sposób jednocześnie patrząc globalnie na człowieka.
    Działanie na punktach sklejenia powięzi daje:
    • poprawę zakresu ruchomości,
    • likwidację bólu,
    • rozluźnienie napięcia mięśniowego,
    • uwolnienie sklejeń powięziowych.

    Metoda ta znajduje zastosowanie przy:

    • Ostrych bólach spowodowanych przez skręcenia i zwichnięcia stawówurazach sportowych np. naciągnięciach więzadeł, stłuczeniach, naderwaniach włókna mięśniowego, etc.
    • Bólach pleców, krzyża, ramion  i karku
    • Ograniczeniach ruchomości
    • Objawach takich jak odrętwienie lub mrowienie oraz słabość/osłabienie lub niestabilność
    • Pewnych objawach, które zazwyczaj są przydzielane schorzeniom internistycznym
  • PNF Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (torowanie nerwowo-miesniowe). Podstawowy celem tej terapii neurologicznej jest praca nad zaburzoną funkcją (czynnością). Koncepcja metody zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując silne i zdrowe rejony ciała dla pomocy słabszym. PNF posiada również całą gamę działań umożliwiających terapię na macie, naukę chodu, ćwiczenia mięśni mimicznych, a także pracę nad takimi funkcjami jak oddychanie, żucie i połykanie.
  • Kinesiotaping czyli plastrowanie. Polega na oklejaniu problemowych części ciała specjalnymi rozciągliwymi plastrami, głównie w celu złagodzenia bólu i zwiększeniu zakresu bezbolesnego ruchu w stawach. Kinesiotaping można stosować również w leczeniu obrzęków np. po urazach.
  • Kompleksowa Terapia Obrzękowa. Jest często jedyną skuteczną metodą leczenia obrzęków limfatycznych.Podstawą terapii jest manualny drenaż limfatyczny oraz  terapia uciskowa.
  • Nowoczesna diagnostyka i terapia tkanek miękkich. Metoda obejmuje diagnostykę i leczenie dysfunkcji tkanek miękkich wraz z autoterapią. Podczas zabiegu terapeuta wykorzystuje m.in. techniki energizacji mięśni, mięśniowo-powięziowe rozluźnianie, pracę na punktach spostowych.

Zakup sprzętu do rehabilitacji onkologicznej - Narodowa Strategia Onkologiczna

tablica budżet państwa rehabilitacja 2

W ramach projektu "Zakup sprzętu do rehabilitacji onkologicznej" w Ośrodku Rehablilitacji COZL w dniu 25.07.2022 został oddany do użytku pacjentów następujący specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny:

1.System do badań wysiłkowych i spoczynkowych z bieżnią.
2.Urządzenie do zautomatyzowanej rehabilitacji dłoni i palców kończyny górnej.
3.Urządzenie diagnostyczno-terapeutyczne do rehabilitacji kończyny górnej i ręki.
4.Mobilny elektromiograf z elektrostymulacją wyzwalaną.
5.Zestaw do diagnostyki i rehabilitacj kończyn górnych i dolnych.
6.Zestaw do treningu wytrzymałościowego i wydolnościowego.
7.Multisensoryczny system terapeutyczny do kończyn.

Jest to najnowszy, specjalistyczny sprzęt wspomagający rehabilitację pacjentów obciążonych wywiadem onkologicznym. Sprzęt ten umożliwia uzyskanie maksymalnego efektu terapeutycznego i ogranicza negatywne skutki leczenia skojarzonego w leczeniu choroby nowotworowej, a także umożliwia maksymalne skrócenie procesu rehabilitacji oraz sprawia, że proces ten jest bardziej efektywny i dostosowany indywidualnie do każdego pacjenta. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym wykorzystywanym w ww. sprzęcie trening wytrzymałościowy oraz siłowy oparty na metodzie biofeedback jest interesujący oraz motywujący pacjenta do dalszej rehabilitacji.

Godziny pracy Ośrodka:

od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 21.00

Rejestracja telefoniczna:

 w godz. 7.00 - 14.35

Lokalizacja:

budynek 1, 3 - piętro 4

budynek 01

Numery telefonów:

Rejestracja 81 454 1585 1/p4
Sekretariat 81 454 1589 1/p4

Adres E-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.