rak piersi 2022svgPAŹDZIERNIK od 1985 roku uznawany jest na całym świecie  za MIESIĄC WALKI Z RAKIEM PIERSI (tzw. różowy październik).

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami.
W Polsce w ostatnich latach rak piersi stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet.

Częstość występowania wzrasta z wiekiem-większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia.

Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych).

O swoje zdrowie należy dbać już od wcześniejszych lat. Wskazane jest regularne badanie swoich piersi już od dwudziestego roku życia (poprzez samobadanie oraz regularne wizyty u ginekologa).

Kobietom zaleca się również USG piersi, zaś kobiety po 50 r.ż. powinny wykonywać co dwa lata mammografię (w ramach profilaktyki refundowanej przez NFZ).

Ośrodek Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia (COZL, ul. Jaczewskiego 7, bud. 3, p.2) zaprasza panie w wieku 50-69 lat na profilaktyczne badania piersi.
Mammografię można wykonać od poniedziałku do piątku w godz.: 07.30-18.05. Rejestracja osobista lub pod tel. 81 454 15 72

rak piersi 2022jpg