Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli serdecznie zaprasza do udziału w Marszu Różowej Wstążki.

Spotkajmy się wspólnie w dniu 29 września 2023 r. od godz. 14:00 na Placu Króla Władysława Łokietka przed Ratuszem wspierając kobiety chore na raka piersi i zachęcając Panie do wykonywania badań mammograficznych.

Przypomnijmy, że różowa wstążka to między-narodowy symbol walki z rakiem piersi.

Celem marszu jest upowszechnienie świadomości, jak ważne są badania mammograficzne, które pozwalają na wczesne wykrycie zmian i szybkie podjęcie walki z rakiem piersi, a także zachęcenie do regularnych badań w tym zakresie, propagowanie zdrowego stylu życia, zachęcanie do systematycznej samokontroli i korzystania z badań profilaktycznych. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet a wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie gwarantują całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety pamiętały o badaniach profilaktycznych i wykonywały je regularnie. W przypadku raka piersi najważniejszym badaniem przesiewowym jest mammografia.

Mammografia jest dedykowana Paniom między 50 a 69 rokiem życia, jest badaniem bezpłatnym, nie wymagającym skierowania. Realizatorem programu w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im.św.Jana z Dukli jest Ośrodek Profilaktyki Nowotworów i promocji Zdrowia. Centrum Onkologii to pełnoprofilowy ośrodek onkologiczny dysponujący nowoczesną bazą diagnostyczno - terapeutyczną a wysokiej klasy lekarze specjaliści służą swoją wiedzą i wsparciem.

Rak piersi jest chorobą, z którą spotykamy się obecnie na co dzień. Prawie każda z nas ma w rodzinie kobietę, którą dotknęła ta choroba. Na takie statystyki nie możemy pozostać obojętni i dlatego postarajmy zatroszczyć się o siebie i najbliższych poprzez korzystanie z badań profilaktycznych.

Dodajmy, że w Polsce notuje się rocznie ponad 13 tys. nowych zachorowań na ten nowotwór. Kobiety często za późno słyszą diagnozę i wiele z nich z powodu zaawansowania choroby nowotworowej umiera - gdyby wcześniej trafiły do lekarza, miałyby szanse na wyleczenie. Ten rodzaj nowotworu dotyczy również płci męskiej. Rak piersi u mężczyzn stanowi około 1% wszystkich nowotworów złośliwych piersi i mniej niż 1% nowotworów złośliwych u mężczyzn. W populacji kobiet obserwuje się od wielu lat wzrost zachorowań na raka piersi, natomiast wśród mężczyzn od około 40 lat liczba nowych zachorowań utrzymuje się na stałym poziomie. Rokowanie u mężczyzn chorych na raka piersi jest podobne jak u kobiet.

Mając na uwadze względy najwyższe jakim jest zdrowie i życie ludzkie zwracamy się z apelem:

Szanowne Panie i Szanowni Panowie,
Nie czekajcie na objawy!
Zgłaszajcie się na badania profilaktyczne!
Wykonujcie badania regularnie!

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli realizuje wiele programów profilaktycznych. Przyjdź i przekonaj się Sam - odwiedź nas i zrób badania - czekamy właśnie na Ciebie.

Serdecznie zapraszamy

marsz 2023 v2jpg