Kobiety w różowych koszulkach z przyczepionymi różowymi wstążkami stoją i trzymają się za ręce.

 

Szanowni Państwo,
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet.
Rocznie w Polsce rozpoznaje się go u ok. 20 tysięcy kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów, a wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.

 

 Więcej Materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia znajdą Państwo na kanale: YouTube Akademia NFZ.

 

Bezpośrednio na stronie www.pacjent.gov.pl znajdują się również aktualizowane informacje dla osób chcących skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych w ramach profilaktyki raka piersi.

Można z nich skorzystać bez żadnego skierowania, jeśli:

  • masz 45-74 lata
  • w ciągu ostatnich 2 lat nie miałaś mammografii  w ramach profilaktyki zdrowotnej (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia)
  • zakończyłaś okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostajesz w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) – zalecenie badania co 12 miesięcy
  • zakończyłaś leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.

Dla chętnych do skorzystania z badań można zgłaszać się do naszego Ośrodka Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli lub do dowolnej placówki, która realizuje program.

Istnieje również możliwość sprawdzenia na stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia kiedy mammobus przyjedzie do Twojej miejscowości lub w pobliże