Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli zaprasza na bezpłatną kolonoskopię w ramach programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. Dowiedz się więcej tel. 81 454 1570.

Celem tego programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka zmiana może rozwijać się kilkanaście lat, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Badanie kolonoskopowe pozwala na wczesne wykrycie zmian świadczących o nowotworze jelita grubego, jeszcze zanim pacjent zaobserwuje niepokojące objawy chorobowe. Podczas badania usuwane są polipy, które w przyszłości mogłyby przekształcić się w stany nowotworowe.

Badanie wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie.

Do badań profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat, oraz spełniają kryterium wiekowe:
• 50-65 lat lub
• 40-49 lat posiadające krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Kwalifikacja do programu odbywa się na podstawie ankiety.

Rejestracja i informacja - tel. 81 454 1570 - Sekretariat Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia COZL (budynek 3, piętro 2).

Badania wykonywane są przez lekarzy specjalistów w Pracowni Endoskopowej COZL (budynek 3, piętro 4).

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, ul. dr K. Jaczewskiego 7, 20-090 Lublin.

Do pobrania

pdf download Plakat w formacie PDF -  Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego 
JPG POBIERZ  Plakat w formacie JPG -  Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego 

 

PLAKAT 800