Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie zakupiło nowoczesny akcelerator stosowany w leczeniu chorób nowotworowych. Wartość tego urządzenia to ponad 7 mln złotych.

Akcelerator Versa HD firmy Elekta to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń stosowanych w radioterapii i zabiegach radiochirurgii. Zakup tego urządzenia przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej umożliwi wdrożenie innowacyjnych technik leczenia, które stanowią najwyższe standardy światowe i były do tej pory niedostępne w regionie lubelskim.

Centrum Onkologii Ziemii Lubelskiej od początku swojej działalności wykorzystuje najbardziej zaawansowaną technologię medyczną. Zakup akceleratora z pozyskanych środków ministerialnych był jedną z naszych priorytetowych inwestycji. Umożliwi nam realizację nowoczesnych technik radioterapeutycznych, gwarantując wysoką dokładność na każdym etapie leczenia. – mówi dr Jerzy Kuliński, dyrektor COZL.

Akcelerator Versa HD umożliwi leczenie najbardziej skomplikowanych przypadków nowotworów. Zapewni też wzrost bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów.

Rozwój i zastosowanie nowoczesnych technik leczenia w polskiej onkologii jest priorytetem od kilku lat. Dostęp do tak wysokiej klasy aparatury jest możliwy wyłącznie w najlepszych ośrodkach onkologicznych. Aktualnie tej klasy wyposażenie posiada tylko pięć Zakładów Radioterapii w Polsce. – podkreśla Tomasz Iwanicki, Commercial Director w firmie Elekta sp. z o.o, jednego z wiodących na świecie producentów aparatury do radioterapii.

Nowy akcelerator znajduje się w Zakładzie Radioterapii COZL. Pierwsi pacjenci będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu już w czerwcu br.

Zapotrzebowanie na tego typu nowoczesne, specjalistyczne urządzenie było w naszym regionie od dawna. Tylko w samym 2017 roku w Zakładzie Radioterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej leczonych było niemal 2503 pacjentów, w tym ponad 1800 radykalnie, z intencją trwałego wyleczenia. – dodaje dr Krzysztof Paprota, kierownik Zakładu Radioterapii COZL.


Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie jest jedynym pełnoprofilowym, wysokospecjalistycznym centrum onkologicznym w województwie lubelskim. Świadczenia realizowane przez szpital obejmują m.in. onkologię kliniczną i ogólną, hematoonkologię, chirurgię onkologiczną oraz radioterapię. W ramach szpitala funkcjonuje trzynaście oddziałów, w tym chirurgiczny ogólny, chirurgii onkologicznej, hematologiczny oraz dwa oddziały radioterapii. Centrum dysponuje 284 miejscami dla pacjentów hospitalizowanych całodobowo i 19 miejscami w ramach pobytu dziennego. Szpital posiada certyfikat ISO i jest również w trakcie recertyfikacji akredytacji, co stanowi o najwyższej jakości oferowanych przez niego usług medycznych. Poza kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych, Centrum zajmuje się działalnością naukową, profilaktyczną i dydaktyczną oraz prowadzeniem badań klinicznych.

Akcelerator COZL zdj 1

 Akcelerator COZL zdj 2