Ułatwienia dostępu

Pomiar ciśnienia i poziomu cukru we krwi, analiza składu ciała, nauka samobadania piersi i jąder, konsultacje specjalistyczne oraz możliwość zapisania się na badania profilaktyczne – takie atrakcje przygotowało Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej podczas VIII Zlotu Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu MILITARIA 2026, który odbył się w Targach Lublin (23-24 maja).

P1670215

Przez dwa dni uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji prowadzonych przez specjalistów COZL. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pomiary podstawowych parametrów zdrowotnych, analiza składu ciała oraz edukacja dotycząca profilaktyki nowotworowej.

Jednym z ważniejszych elementów strefy zdrowia była nauka samobadania piersi i jąder z wykorzystaniem profesjonalnych fantomów medycznych. Jak podkreślała pielęgniarka Renata Burdach, regularna obserwacja własnego organizmu może pomóc we wczesnym wykryciu niepokojących zmian.

Tak jak kobiety powinny regularnie wykonywać samobadanie piersi, tak mężczyźni raz w miesiącu powinni badać jądra. Podczas takiego badania zwracamy uwagę na wszelkie guzki, zgrubienia czy zmiany w wyglądzie. Każdą niepokojącą zmianę należy skonsultować z lekarzem. Naszym celem jest pokazanie uczestnikom, jak prawidłowo wykonywać samobadanie i dlaczego warto robić to regularnie, ponieważ wczesne wykrycie zmian daje znacznie większe szanse na skuteczne leczenie – mówiła.

Odwiedzający chętnie korzystali również z możliwości wykonania analizy składu ciała przy pomocy specjalistycznego analizatora. Badanie trwało zaledwie kilka minut i pozwalało uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zawartości tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej oraz poziomu nawodnienia organizmu.

Przy pomocy analizatora składu ciała możemy ocenić nie tylko masę ciała, ale także ilość tkanki tłuszczowej, mięśni szkieletowych i wody w organizmie. Dzięki temu uzyskujemy znacznie pełniejszy obraz stanu zdrowia niż na podstawie samej wagi czy wskaźnika BMI. Coraz częściej spotykamy osoby, które mimo nadwagi lub otyłości mają niedobór masy mięśniowej. Dotyczy to również części pacjentów onkologicznych. To pokazuje, jak ważne są odpowiednie nawyki żywieniowe, właściwie zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna, które odgrywają istotną rolę w profilaktyce wielu chorób, w tym nowotworów – podkreślała Julia Jaśkowska, dietetyk COZL.
Podczas wydarzenia uczestnicy mogli również uzyskać informacje na temat programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz zapisać się na badania realizowane w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Profilaktyka nowotworowa to przede wszystkim regularne wykonywanie badań przesiewowych. Na naszym stoisku informujemy o możliwościach wykonania mammografii, testu HPV i kolonoskopii oraz zachęcamy mieszkańców do korzystania z tych programów. Nadal zdarza się, że pacjenci odkładają badania na później, tymczasem wiele nowotworów wykrytych we wczesnym stadium jest w pełni wyleczalnych. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości zdrowotnej i docieranie do mieszkańców również podczas wydarzeń plenerowych. Każda rozmowa i każde wykonane badanie mogą być pierwszym krokiem do zadbania o własne zdrowie – podkreślała Agnieszka Krzęcio, zastępca kierownika Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia COZL.

W niedzielę ofertę strefy zdrowia uzupełniły badania znamion prowadzone przez dermatologa. Uczestnicy mogli również otrzymać materiały edukacyjne dotyczące zdrowego stylu życia, profilaktyki nowotworowej oraz znaczenia regularnych badań przesiewowych.