• Mammografia jest przeprowadzana przy użyciu promieniowania rentgenowskiego. Otrzymana dawka promieniowania w nowoczesnych aparatach mammograficznych jest niewielka. Nie jest jednak obojętna dla zdrowia, dlatego mammografia powinna być wykonywana w uzasadnionych przypadkach i tylko na zlecenie lekarza ( konieczne skierowanie na badanie). Bez skierowania można wykonywać wyłącznie badania w zakresie badań przesiewowych np. mammografia dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.
  • Kobiety w ciąży powinny bezwzględnie informować personel o tym fakcie i jeśli to możliwe, nie powinny mieć wykonywanych badań mammograficznych. Istnieje niewielkie ryzyko, że promieniowanie rentgenowskie może powodować zaburzenia rozwoju dziecka w łonie matki.
  • Przygotowanie do badania mammograficznego. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonywać je między 5 a 12 dniem cyklu miesiączkowego. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Należy poinformować technika wykonującego badanie o fakcie stosowania maści leczniczych.

Pracownia mammografii

ZDO mammograf