Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli jest pierwszym ośrodkiem po wschodniej stronie Polski, który zaczął stosować innowacyjną metodę leczenia pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego. Chodzi o brachyterapię z wykorzystaniem implantów stałych. Metoda ta, dostępna dotąd jedynie w dwóch innych ośrodkach w kraju, jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych form terapii w leczeniu raka prostaty.
- Jako samorząd Województwa Lubelskiego, dbamy o to, aby placówki medyczne w naszym regionie świadczyły usługi na najlepszym poziomie, mając dostęp na wysokospecjalistycznych urządzeń. Wprowadzenia tej metody leczenia nowotworów prostaty z wykorzystaniem implantów w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oznacza, że pacjenci z województwa lubelskiego uzyskali skuteczną metodę leczenia i nie będą musieli podróżować do odległych ośrodków, aby skorzystać z tej formy terapii – mówi Piotr Breś, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego.
Piotr Breś, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego
Zabieg polega na jednorazowym wszczepieniu od 30 do 70 źródeł izotopów jodu-125 bezpośrednio w tkankę prostaty. Operacja, trwająca około 1–2 godzin, wymaga krótkiej hospitalizacji – pacjent opuszcza szpital już następnego dnia. Dzięki wysokiej precyzji brachyterapia pozwala podać dużą dawkę promieniowania wyłącznie w obszarze nowotworu, minimalizując ryzyko powikłań w zdrowych tkankach.
- Współczesna radioterapia jest metodą bardzo zaawansowaną i bezpieczną w leczeniu pacjentów. Efektem posiadania tak nowoczesnych technik jest wzrost skuteczności leczenia, mamy bardzo dobre wyniki jeśli chodzi o wyleczalność, o przedłużenie czasu życia. Naszym celem jest leczenie pacjentów w sposób jak najbardziej skuteczny, dlatego proponujemy nowe metody. I taką jest właśnie zabieg brachyterapii z zastosowaniem stałych implantów – mówi dr hab. n. med. Anna Brzozowska, Kierownik Centrum Radioterapii COZL.
dr hab. n. med. Anna Brzozowska, Kierownik Centrum Radioterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli
Metoda ta jest szczególnie korzystna dla pacjentów dzięki szybkiemu powrotowi do codziennego życia oraz niskiej inwazyjności. W porównaniu do innych form leczenia, takich jak tradycyjna radioterapia czy chirurgia, ryzyko powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy impotencja, jest znacząco mniejsze.
- Implanty promieniują przez pięć okresów połowicznego rozpadu jodu, czyli praktycznie przez prawie rok. W ten sposób odbywa się proces leczenia, ale trwa on w pełnym komforcie dla pacjenta, to znaczy w czasie leczenia choroby przebywa on w domu, w swoim środowisku. Zabieg przeznaczony jest dla osób z wczesnym stadium raka gruczołu krokowego, ale także jest skuteczną metodą leczenia pacjentów z nawrotami nowotworu prostaty po radioterapii, dla których obecnie nie mieliśmy dedykowanego sposobu leczenia. Zaczęliśmy od dwóch operacji, ale zabiegów tego typu będzie znacznie więcej, gdyż liczba zachorowań na raka prostaty systematycznie rośnie, co jest związane zarówno z lepszą diagnostyką, jak i ze starzeniem się społeczeństwa – mówi dr n. med. Paweł Cisek, Kierownik Pracowni Brachyterapii COZL.
dr n. med. Paweł Cisek, Kierownik Pracowni Brachyterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli
Brachyterapia z implantami stałymi to przełom w leczeniu raka prostaty w Polsce Wschodniej. Dzięki tej metodzie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oferuje pacjentom skuteczną i mało inwazyjną terapię. Zabieg ten jest refundowany przez NFZ.
Piotr Rybak, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli
- Proponujemy pacjentom, jako SOLO III, czyli wiodący ośrodek leczenia nowotworów w naszym regionie, innowacyjne i nowoczesne metody, które znacząco wpływają na jakość i komfort świadczonej opieki medycznej oraz zwiększają szanse na pełne wyleczenie – mówi Piotr Rybak, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.
Zdjęcia z pierwszego zabiegu przeprowadzonego w pracowni brachyterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.