Ułatwienia dostępu

Oddział Kardiologii Onkologicznej (OKO) i Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego (OINK) w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (COZL) obchodzą drugą rocznicę działalności. Powstałe w grudniu 2022 roku, są pierwszymi takimi oddziałami w województwie lubelskim, zapewniając kompleksową opiekę pacjentom onkologicznym z problemami kardiologicznymi.

  

Na zdjęciu dr n. med. Andrzej Sałacki przed Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego

 

Kardioonkologia koncentruje się na leczeniu pacjentów onkologicznych, u których występują choroby sercowo-naczyniowe. Odpowiedni dobór terapii onkologicznej i kardiologicznej minimalizuje ryzyko powikłań i pozwala na skuteczniejsze leczenie.

- Dążymy do tego, aby pacjenci jak najszybciej mogli rozpocząć terapię onkologiczną przy jednoczesnym dbaniu o ich bezpieczeństwo kardiologiczne. Ścisła współpraca specjalistów pozwala nam skutecznie diagnozować i leczyć powikłania sercowe - podkreśla dr n. med. Andrzej  Sałacki, zastępca lekarza kierującego Oddziałem Kardiologii Onkologicznej COZL.

Każde działanie niepożądane leków lub innych metod leczenia onkologicznego na układ krążenia to kardiotoksyczność. Obejmuje ona niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, chorobę zakrzepowo-zatorową czy obecność płynu w osierdziu. Szczególnie obciążające dla serca są m.in. antracykliny, leki celowane na receptor HER2, kinazy tyrozynowe, inhibitory immunologicznych punktów kontrolnych czy radioterapia na lewą pierś i/lub śródpiersie. Oddział Kardiologii Onkologicznej i Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego bazują na doświadczeniach Pracowni Kardiologicznej COZL, która funkcjonowała od 2015 roku. Pacjenci mają dostęp do nowoczesnych metod diagnostycznych, takich jak elektrokardiografia, echokardiografia przezklatkowa i przezprzełykowa, Holter EKG, całodobowy automatyczny pomiar ciśnienia tętniczego oraz badania CT i MRI serca. Liczba hospitalizowanych pacjentów stale rośnie. W 2023 roku miesięcznie leczono średnio 40 pacjentów w OKO i 23 w OINK, a w 2024 roku wartości te wzrosły do 52 i 28 pacjentów. Wskaźnik obłożenia łóżek wynosi obecnie 90%, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na tego typu opiekę.

 

 002

Na zdjęciu dr n. med. Andrzej Sałacki podczas badania echokardiograficznego przezklatkowego

 

Od października 2023 roku działa poradnia kardiologiczna, która przeprowadza planową kwalifikację kardiologiczną pacjenta onkologicznego przed potencjalnie kardiotoksycznym leczeniem systemowym i radioterapią, a także ocenę układu sercowo-naczyniowego przed leczeniem operacyjnym. Należy pamiętać, że COZL jest potężnym ośrodkiem operacyjnym, gdzie wykonywane są operacje z zakresu 7 rodzajów chirurgii.

Wzmocnieniem działalności Oddziału Kardiologii Onkologicznej jest utworzenie od września 2024 roku Pracowni Kontroli Stymulatorów i Kardiowerterów-Defibrylatorów, która daje możliwość sprawdzenia urządzeń wszczepialnych i zabezpiecza wszystkie oddziały szpitala, Zakład Diagnostyki Obrazowej oraz Poradnię Kardiologiczną. Takie kontrole są dokonywane przed radioterapią na okolicę, w której implantowano układ oraz ewentualnym leczeniem operacyjnym.

Strategia szpitala opiera się na podnoszeniu jakości opieki medycznej i wdrażaniu nowoczesnych metod leczenia w oddziałach.

Jesteśmy tu, aby pomóc, naszym celem jest zapewnienie pacjentom najwyższego standardu opieki i wsparcia na każdym etapie leczenia. Naszym priorytetem jest nie tylko utrzymanie wysokiego poziomu świadczonych usług, ale także dalszy rozwój oddziałów i rozszerzenie oferty diagnostyczno-terapeutycznej wyjaśnia Piotr Rybak, Dyrektor COZL.

Dzięki inwestycjom w nowoczesny sprzęt oraz wysoko wykwalifikowany personel COZL konsekwentnie rozwija swoją ofertę medyczną, umacniając pozycję wiodącego ośrodka kardioonkologicznego w regionie i zapewniając pacjentom onkologicznym z chorobami serca kompleksową, specjalistyczną opiekę.