Ułatwienia dostępu

Palenie fajki, choć przez wielu uznawane za mniej szkodliwe niż palenie papierosów, ma poważne konsekwencje zdrowotne. Międzynarodowy Dzień Palących Fajkę, obchodzony 20 lutego, stanowi doskonałą okazję, by przypomnieć o negatywnych skutkach tego nałogu i zachęcić do refleksji nad zdrowym stylem życia.

 

palenie fajki szkodzi

 

„Palenie fajki jest postrzegane przez wielu jako mniej szkodliwe niż palenie papierosów, jednak nie ma absolutnie żadnych powodów, by uważać je za bezpieczne. W rzeczywistości palenie fajki, podobnie jak papierosy, jest związane z poważnymi chorobami, w tym nowotworami, chorobami układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Warto podkreślić, że dym tytoniowy zawiera setki toksycznych substancji, które mają szkodliwy wpływ na organizm” – mówi mgr piel. Beata Rożenek , specjalista ds. epidemiologii, kierownik Działu Sanitarno-Epidemiologicznego COZL.

Palenie fajki wciąż kojarzone jest z pewnym prestiżem, szczególnie wśród osób starszych. Używanie fajki wiąże się z rytuałem i czasem, co sprawia, że dla wielu staje się to mniej codziennym nałogiem niż palenie papierosów. Nawet rzadkie palenie fajki wiąże się z ryzykiem rozwoju poważnych chorób.

Mimo że dym fajkowy zawiera mniej substancji smolistych i innych toksyn niż dym papierosowy, to i tak jest pełen szkodliwych substancji - nikotyna, tlenek węgla, benzopiren, formaldehyd, aceton, amoniak, kadm, arsen, polon-210, cyjanowodór, fenole, nitrozaminy, toluen, ołów, tlenki azotu. Najczęstsze choroby związane z paleniem fajki to nowotwory jamy ustnej, krtani i przełyku, choroby układu krążenia, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz rozedma płuc. Regularne palenie fajki prowadzi również do uszkodzenia zębów, w tym ich przebarwienia, próchnicy oraz chorób dziąseł.

Palenie fajki wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, które mogą skrócić życie palaczy o około 10-15 lat. Dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 substancji chemicznych, z czego przynajmniej 40 jest rakotwórczych. Do głównych chorób wywoływanych przez palenie fajki należą: choroby układu oddechowego: takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rak płuc, rozedma płuc; nowotwory: rak jamy ustnej, rak przełyku, rak krtani, rak pęcherza moczowego; choroby układu krążenia: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał serca; problemy z jamą ustną: uszkodzenia zębów, choroby dziąseł, w tym nowotwory jamy ustnej.

Pomimo że osoby palące fajkę często nie wciągają dymu do płuc, dym nadal ma szkodliwy wpływ na górne drogi oddechowe i jamę ustną. Palenie fajki może również prowadzić do uzależnienia od nikotyny, podobnie jak w przypadku palenia papierosów.

Zdrowie powinno być priorytetem każdego z nas. Palenie fajki, choć traktowane jako „mniejsze zło” w porównaniu do papierosów, wciąż wiąże się z wieloma zagrożeniami zdrowotnymi.

"Międzynarodowy Dzień Palących Fajkę to doskonała okazja, aby zadać sobie pytanie o to, czy warto kontynuować palenie i czy nie czas na podjęcie decyzji o zmianie. Zachęcam wszystkich do podjęcia wysiłku w kierunku zerwania z nałogiem, dbania o zdrowie oraz regularnych badań profilaktycznych." - dodaje Dyrektor COZL Piotr Rybak.

Nie pal. Jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz, przynajmniej nie narażaj innych. Powinniśmy dążyć do świadomego wyboru zdrowego stylu życia, który nie będzie narażał nas na niepotrzebne ryzyko. Zdrowy styl życia to klucz do długowieczności i dobrego samopoczucia.