Ułatwienia dostępu

 24 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Evidence-Based Medicine (EBM), czyli Medycyny Opartej na Dowodach. To okazja, by podkreślić znaczenie nauki i rzetelnych badań w podejmowaniu decyzji klinicznych oraz w zapewnianiu pacjentom najwyższej jakości opieki medycznej.

Fot. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej – Pracownia Cytometrii Przepływowej,
Bank Tkanek i Komórek – monitorowanie terapii CAR-T u chorych na agresywnego chłoniaka z dużych komórek B
– Program Terapii Komórkowych Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku.

Evidence-Based Medicine to podejście do praktyki medycznej, które łączy dostępne dowody naukowe, doświadczenie kliniczne lekarzy oraz indywidualne potrzeby pacjenta. Medycyna oparta na dowodach umożliwia ocenę skuteczności metod diagnostycznych, eliminację nieskutecznych procedur oraz optymalizację leczenia pacjentów.

W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (COZL) medycyna oparta na dowodach stanowi fundament diagnostyki i terapii nowotworów.

- W COZL wykorzystywane są nowoczesne strategie leczenia, takie jak immunoterapia (w tym terapie przeciwciałami monoklonalnymi, przeciwciałami bispecyficznymi i terapie komórkami CAR-T tj. terapie oparte o limfocyty T z chimerowym receptorem antygenowym), inhibitory kinaz tyrozynowych, inhibitory immunologicznych punktów kontrolnych, cytokiny. CAR-T to jednorazowa, specjalnie opracowywana terapia genowo-komórkowa – dodaje dr n. med. Wojciech Legieć, lekarz kierujący Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku

Stosowane są również systematyczne przeglądy literatury medycznej, które umożliwiają ocenę skuteczności metod terapeutycznych, aktualizację wytycznych klinicznych oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w diagnostyce i leczeniu nowotworów. W diagnostyce klinicznej wykorzystywane są nowoczesne technologie, w tym badania genetyczne, które umożliwiają zastosowanie terapii uwzględniających profil molekularny nowotworu, co pozwala na zaplanowanie indywidualnego leczenia, zoptymalizowanego pod kątem danego pacjenta. Takie podejście stanowi szansę na wydłużenie życia lub na całkowite pokonanie choroby.

COZL uczestniczy w międzynarodowych badaniach klinicznych, obejmujących terapie celowane, immunoterapię nowej generacji inhibitory immunologicznych punktów kontrolnych. Prowadzone są badania nad innowacyjnymi metodami leczenia raka piersi, płuc, nowotworów układu krwiotwórczego oraz guzów litych. Pacjenci mają dostęp do terapii personalizowanych
i nowoczesnych protokołów chemio i  radioterapii.

Medycyna oparta na dowodach zakłada świadome uczestnictwo pacjenta w procesie leczenia. Pacjenci w COZL mogą brać udział w badaniach klinicznych, co umożliwia im dostęp do nowoczesnych terapii jeszcze przed ich powszechnym wdrożeniem. Otrzymują aktualne informacje o metodach leczenia, potencjalnym ryzyku i korzyściach, co zwiększa ich świadomość i poczucie bezpieczeństwa.

Przyszłość onkologii to spersonalizowane podejście do pacjenta, oparte na rzetelnych badaniach naukowych i doświadczeniu klinicznym – podkreśla Dyrektor COZL, Piotr Rybak.

Kluczową rolę odgrywa także wsparcie psychologiczne pacjentów i ich rodzin, pomagając im lepiej radzić sobie ze stresem związanym z chorobą. Edukacja i współpraca z personelem medycznym przyczyniają się do skuteczności terapii i poprawy komfortu psychicznego pacjentów.