6 marca obchodzimy Europejski Dzień Logopedy – dzień, w którym doceniamy pracę specjalistów zajmujących się diagnozowaniem i terapią zaburzeń mowy. W tym dniu szczególnie warto zwrócić uwagę na zaburzenia komunikacji którymi dotknięci bywają często pacjenci onkologiczni. Utrata mowy jest poważnym kalectwem, z którym często muszą zmierzyć się chorzy poddani leczeniu nowotworów regionu głowy i szyi - szczególnie nowotworów krtani.
W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli powadzona jest aktywna wielokierunkowa rehabilitacja mowy, a logopedzi odgrywają kluczową rolę w jej przebiegu. Stosowane są zarówno metody chirurgiczne – czyli wszczepialne protezy zastawkowe jak również nauka mowy zastępczej – mowy przełykowej. W szczególnych przypadkach chorzy korzystają także z elektronicznych protez krtani. Niezależnie od zastosowanej metody, pacjentom przywracana jest możliwość komunikacji z otoczeniem co istotnie wpływa na komfort ich życia po leczeniu onkologicznym.
Logopedzi pracujący w naszym Oddziale pracują z naszymi pacjentami już w okresie poprzedzającym leczenie co pomaga pacjentom przygotować się do rehabilitacji pooperacyjnej i istotnie wpływa na poprawę jej efektywności. Koncentrują się nie tylko na terapii mowy ale również na poprawie funkcji połykania, która często jest zaburzona w przebiegu samej choroby nowotworowej jak również w związku z rozległym leczeniem operacyjnym zaawansowanych nowotworów.
Fot. Pracowania badań słuchu.
Oddział Otorynolaryngologiczny COZL, działający od 2015 roku, zapewnia pełnoprofilową opiekę z zakresu laryngologii i onkologii laryngologicznej dla pacjentów z całej Polski południowo-wschodniej. W Oddziale stosowane są nowoczesne metody chirurgicznego leczenia nowotworów głowy i szyi połączone z leczeniem rekonstrukcyjnym, aby w możliwie jak najlepszy sposób odtworzyć ubytki tkanek po usunięciu nowotworu. Zastosowanie zaawansowanych technik rekonstrukcyjnych pozwala usuwać nowotwory w znacznie szerszym zakresie niż było to dotychczas możliwe. Niestety większy zakres resekcji to często poważniejsze zaburzenia w zakresie funkcji narządów – stąd tak istotna i nieoceniona jest rehabilitacja i praca logopedów.
dr hab. n. med. Krzysztof Kupisz, Lekarz Kierujący Oddziałem Otorynolaryngologicznym
- Każdy pacjent onkologiczny wymaga indywidualnego podejścia. Dzięki zaangażowaniu naszych logopedów możemy przywracać pacjentom możliwość mówienia. Wczesna rehabilitacja logopedyczna ułatwia pacjentom adaptację do nowej sytuacji pooperacyjnej – podkreśla dr hab. n. med. Krzysztof Kupisz, Lekarz Kierujący Oddziałem Otorynolaryngologicznym.
dr n. med. Tomasz Stankiewicz, spec. audiologii i foniatrii COZL, dodaje: Skoordynowana praca Oddziału Otorynolaryngologii oraz pionu poradni specjalistycznych: laryngologicznej, audiologicznej, foniatrycznej i logopedycznej bardzo mocno wpisuje się w misję naszego Centrum Onkologii, którą jest zapewnienie kompleksowej opieki pacjentom onkologicznym. Oprócz skutecznej walki z chorobą nowotworową przykładamy szczególną uwagę do zachowania funkcji narządów zmysłów – mowy, słuchu i równowagi. Pracowania badań słuchu i narządu równowagi w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiem wyposażona jest w najnowocześniejsze urządzenia umożliwiające precyzyjną diagnostykę i rehabilitację chorych dotkniętych dysfunkcją narządów zmysłów na różnym etapie leczenia onkologicznego – nie tylko nowotworów regionu głowy i szyi.
dr n. med. Tomasz Stankiewicz podczas badania
Obchodząc Europejski Dzień Logopedy chciałbym podkreślić jak ważna jest rola logopedów w leczeniu chorych z nowotworami głowy i szyi. Praca z pacjentami onkologicznymi to ogromne wyzwanie, ale i satysfakcja. Każdy przypadek jest inny, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do terapii. Współpracując z pacjentami, staramy się nie tylko poprawić ich funkcje mowy i połykania, ale również wspierać ich psychicznie, pomagając im odzyskać pewność siebie w komunikacji.
Jak podkreśla Dyrektor COZL Piotr Rybak: - Jesteśmy tu, żeby pomóc. Każdego dnia dokładamy wszelkich starań, by pacjenci otrzymywali najlepszą możliwą opiekę. Logopedia to nieodłączny element procesu leczenia i rehabilitacji, a nasi specjaliści swoją wiedzą i zaangażowaniem pomagają pacjentom odzyskać głos i możliwość komunikacji.
COZL oferuje pełen zakres usług z zakresu otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Pacjenci mogą skorzystać z konsultacji specjalistycznych w Poradni Otorynolaryngologicznej, Audiologicznej i Foniatrycznej, gdzie wykonywane są nowoczesne badania diagnostyczne, w tym videolaryngoskopia, videostroboskopia oraz badania audiometryczne.
Fot. badanie zaburzeń rownowagi