Ułatwienia dostępu

Choć zabieg mastektomii czy histerektomii kończy pewien etap leczenia onkologicznego, dla wielu kobiet jest to dopiero początek drogi do odzyskania sprawności, niezależności i komfortu życia. W Ośrodku Rehabilitacji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli od lat prowadzi się kompleksową rehabilitację pacjentek po operacjach onkologicznych. Dzięki nowoczesnym metodom, zaawansowanemu sprzętowi i empatycznemu podejściu specjalistów, pacjentki wracają nie tylko do formy, ale też „do siebie”.

 1

Największą grupę pacjentów onkologicznych stanowią kobiety po zabiegu mastektomii całkowitej i częściowej oraz po histerektomii. Głównym celem rehabilitacji u tych pacjentek jest zapobieganie i przeciwdziałanie powikłaniom pooperacyjnym, czyli ograniczeniu ruchomości stawu ramiennego lub biodrowego, sztywności blizny, obrzęku limfatycznego w obrębie kończyny górnej lub dolnej po stronie operowanej oraz polineuropatii w wyniku chemioterapii. Fizjoterapeuci w naszym ośrodku są przeszkoleni certyfikowanym kursem KTO – Kompleksowej Terapii Obrzękowej. Wykonując manualny drenaż limfatyczny z kompresoterapią, wpływają na zmniejszenie obrzęku limfatycznego, tym samym poprawiając komfort życia pacjentów. Ważnym aspektem powrotu do prawidłowego funkcjonowania jest także mobilizacja blizny pooperacyjnej, którą warto zacząć jak najwcześniej, aby utrzymać mobilność tkanek. W przypadku operacji histerektomii z dostępem brzusznym przeciętych zostaje wiele warstw tkanek, co może nieść ze sobą szereg dolegliwości w obrębie miednicy. W tym przypadku zalecana jest fizjoterapia dna miednicy, wykonywana także w naszym ośrodku. Wspomagająco pacjentom po operacyjnym leczeniu onkologicznym wykonujemy mobilizację tkanek miękkich, terapię manualną, masaż pneumatyczny, krioterapię, hydroterapię oraz kinezyterapię.

– Naszym zadaniem jako fizjoterapeutów jest nie tylko przywrócenie sprawności fizycznej, ale też pomoc w odbudowie poczucia kontroli nad własnym ciałem – mówi Adrian Białas, fizjoterapeuta, kierownik Ośrodka Rehabilitacji w COZL. – Kobiety po mastektomii i histerektomii zmagają się z wieloma wyzwaniami – zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi.

2

Rehabilitacja w COZL odbywa się w trybie ambulatoryjnym, w oddziale dziennym, a także w ramach poradni. Fizjoterapeuci korzystają z szerokiego wachlarza metod – od terapii manualnej, przez drenaż limfatyczny, kinezyterapię i masaże, aż po nowoczesne techniki z użyciem biofeedbacku. Biofeedback pozwala pacjentkom śledzić postępy w czasie rzeczywistym, co działa niezwykle motywująco. Widząc efekty swoich ćwiczeń, chętniej podejmują kolejne kroki. Szczególną rolę odgrywa tu mobilizacja blizny pooperacyjnej oraz fizjoterapia dna miednicy, która wspiera regenerację układu mięśniowego i poprawia jakość życia.

Ośrodek COZL dysponuje specjalistycznym sprzętem rehabilitacyjnym, jak m.in. urządzenie do terapii dłoni Bimeo, system do treningu Myro czy nowoczesna platforma Neuroforma Pro, łącząca ćwiczenia z wirtualną rzeczywistością.

3

W ramach fizykoterapii ośrodek oferuje szeroką gamę zabiegów, wspomagających proces powrotu do sprawności. Do dyspozycji pacjentów są m.in. laseroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne, lampa Sollux, aparaty do elektrostymulacji, komora do suchych kąpieli CO₂, masaż pneumatyczny i wibracyjny, krioterapia, wanny do hydromasażu i kąpieli wirowych. Tak kompleksowe zaplecze technologiczne pozwala na indywidualne dopasowanie terapii do potrzeb każdej pacjentki – zarówno w przypadku powikłań pooperacyjnych, jak i leczenia dolegliwości bólowych czy obrzęków limfatycznych.

– Każda pacjentka ma indywidualnie dobrany plan rehabilitacji, dostosowany do jej potrzeb i możliwości – tłumaczy kierownik Ośrodka. – Naszym celem jest nie tylko fizyczna poprawa, ale i wsparcie emocjonalne. To często najważniejszy element całego procesu.

W Ośrodku prowadzona jest także rehabilitacja uroginekologiczna. Specjalistyczne urządzenia, takie jak fotele Pelvic Tutor czy aparaty do stymulacji mięśni dna miednicy, pozwalają na pracę nad funkcjami, o których często nie mówi się głośno – jak nietrzymanie moczu czy bóle w obrębie miednicy. Dzięki nowoczesnym metodom, kobiety uczą się ponownie korzystać z własnego ciała świadomie i bez lęku.

Zespół COZL to wykwalifikowani specjaliści stale podnoszący swoje kompetencje. Współpracują z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie i uczestniczą w projektach badawczych. Publikują prace naukowe, prowadzą zajęcia dydaktyczne i angażują się w międzynarodowe programy, jak Erasmus+.

– W ośrodku rehabilitacji w COZL tworzymy przestrzeń, w której pacjentka może nie tylko odzyskać sprawność fizyczną, ale też poczuć się bezpiecznie, zyskać wsparcie psychiczne i wrócić do równowagi wewnętrznej. Jesteśmy tu, by pomagać – kompleksowo i z troską – podkreśla Piotr Rybak dyrektor COZL.

Dla wielu pacjentek pobyt w Ośrodku Rehabilitacji COZL to moment przełomowy – czas, kiedy zaczynają wierzyć, że możliwy jest powrót do aktywnego życia. Nowoczesna technologia, indywidualne podejście i zaangażowany zespół specjalistów sprawiają, że kobiety wychodzą z ośrodka nie tylko sprawniejsze, ale też silniejsze.