Ułatwienia dostępu

Pracownicy:

Lekarz Kierujący Oddziałem:

dr n. med. Bożena Kukiełka-Budny

Zastępca Lekarza Kierującego Oddziałem:

dr n. med. Aneta Dobrzyńska-Rutkowska

Lekarze:

dr n. med. Bożena Kukiełka-Budny
dr n. med. Agata Chrzanowska-Kapica
dr n. med. Aneta Dobrzyńska-Rutkowska
dr n. med. Emilia Rymkiewicz
dr n. med. Natalia Ścirka-Wołczko
dr n. med. Małgorzata Ciechańska
dr n. med. Anna Wojnicz-Pokora
lek. med. Ewa Ładna-Krzywicka
lek. med. Karolina Łopacka-Szatan
lek. med. Katarzyna Gmyz
lek. med. Mirosław Polak
lek. med. Hanna Nawrocka
Lek. med. Piotr Chęć
Lek. med. Rafał Paszkowski

Lekarze Rezydenci:

lek. med. Piotr Woch
lek. med. Dominik Kapica
lek. med. Urszula Niewiedzioł-Wasiak
lek. med. Kinga Śladecka
Lek med. Weronika Woś
Lek. med. Jakub Buczkowski
Lek. med. Jakub Gałązka

Psycholog kliniczny:

mgr Iwona Kuźmińska-Hopkała

Pielęgniarka Oddziałowa:

dr n. med. Marzena Kamińska

Zastępca Pielęgniarki Oddziałowej:

mgr Agnieszka Pawlak-Warszawska
mgr Renata Tymicka

 

Zadania realizowane:

I Oddział Onkologii Klinicznej z Chemioterapią Dzienną posiada w swojej strukturze 54 łóżka stacjonarne oraz 18 łóżek wykorzystywanych do leczenia w trybie jednodniowym.

Nasz oddział posiada pełne możliwości prowadzenia najnowocześniejszych terapii onkologicznych, w tym terapii ukierunkowanych molekularnie, zwanymi także terapiami celowanymi, immunoterapii z wykorzystaniem inhibitorów punktów kontrolnych, chemioterapii, immunochemioterapii, chemioradioterapii, hormonoterapii, terapii cyklibami oraz terapii nowoczesnymi koniugatami (czyli połączenia przeciwciała z cytostatykiem). Kwalifikując Pacjentów do leczenia onkologicznego bierzemy pod uwagę  wyniki najnowszych badań i doniesień naukowych w celu indywidualizacji terapii, tak aby odpowiadała ona charakterystyce danego nowotworu. 

Prowadzimy leczenie onkologiczne nowotworów litych takich jak rak piersi, rak płuc, nowotwory złośliwe przewodu pokarmowego- rak przełyku, żołądka, jelita grubego, rak dróg żółciowych, rak trzustki i rak wątrobowokomórkowy; nowotwory złośliwe układu moczowo-płciowego - rak nerki, pęcherza moczowego, jądra, gruczołu krokowego; nowotwory złośliwe skóry - czerniak złośliwy, rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy, rak z komórek Merkla; nowotwory złośliwe o nieznanym punkcie wyjścia, rak narządów głowy i szyi, rak jajnika. Leczymy również chorych z rzadkimi nowotworami złośliwymi, takimi jak: mięsaki tkanek miękkich i kości, rak tarczycy, rak gruczołu łzowego, prowadzimy leczenie onkologiczne u pacjentek w ciąży. Jako jeden z niewielu ośrodków onkologicznych w Polsce otrzymaliśmy możliwość leczenia w programie lekowym chorych z czerniakiem gałki ocznej nowoczesną terapią tebentafuspem.

Lekarze specjaliści onkologii klinicznej z naszego oddziału posiadają ogromne, wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu leczenia onkologicznego, a także w leczeniu powikłań po chemioterapii, immunoterapii, leczeniu ukierunkowanym molekularnie. Uczestniczą czynnie we wszystkich konsyliach wielodyscyplinarnych w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, współpracując z radioterapeutami, chirurgami, radiologami i patomorfologami, gdzie kwalifikują chorych do leczenia onkologicznego. W ramach poszerzania własnej wiedzy i umiejętności często uczestniczą w polskich i zagranicznych konferencjach - kongres ASCO w USA, kongres ESMO w Europie, EBCC, konferencja PTOK, PoASCO w Polsce. Szkolą się na licznych kursach i zjazdach onkologicznych. Organizują wewnętrzne szkolenia na regularnych spotkaniach Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Oddziału Lubelskiego (są w zarządzie głównym lubelskiego PTO).

W kwalifikacji do leczenia onkologicznego kierujemy się najnowszymi zaleceniami  Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO), zaleceniami NCCN. Zwiększa to szanse Pacjenta na dobry efekt terapii. W Oddziale mamy możliwość leczenia naszych Pacjentów wszystkimi programami lekowymi dostępnymi w Polsce, gdzie chory otrzymuje nowoczesne, refundowane leczenie onkologiczne. Ponadto prowadzimy międzynarodowe badania kliniczne II i III fazy, gdzie chory może otrzymać najnowocześniejsze leczenie onkologiczne, które wykazało się dobrą skutecznością w danym nowotworze, ale jeszcze nie jest terapią zarejestrowaną i refundowaną. Badania kliniczne stanowią zarówno cenne uzupełnienie panelu dostępnych terapii, ale dają również niepowtarzalną szansę dla wielu chorych, u których dotychczas znane metody leczenia okazały się nieskuteczne. W sytuacjach, kiedy chory kwalifikuje się do terapii zarejestrowanej w Polsce, ale nierefundowanej wystawiamy wnioski o ratunkowy dostęp do technologii lekowych (RDTL) do konsultanta wojewódzkiego z dziedziny onkologii klinicznej. 

 Do pobrania: Aktualnie prowadzone badania kliniczne w I Oddziale Onkologii Klinicznej z Chemioterapią Dzienną

Pacjenci kwalifikowani są też do radioterapii zarówno w leczeniu radykalnym lub paliatywnym, stosowane są metody nowoczesnej radioterapii stereotaktycznej, brachyterapii w niektórych rodzajach nowotworów - przy współpracy z Pracownią Teleradioterapii I Pracownią Brachyterapii COZL.

Zarówno w diagnostyce jak i monitorowaniu skuteczności leczenia onkologicznego mamy dostęp do pełnej, nowoczesnej gamy badań obrazowych, takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, scyntygrafia, badanie Pet-CT, które są wykonywane dzięki współpracy z Zakładem Radiologii naszego szpitala oraz Pracownią Medycyny Nuklearnej USK4 w Lublinie. W przypadku innych wybranych, bardzo specyficznych badań przeprowadzamy diagnostykę we współpracy z innymi ośrodkami klinicznymi w Polsce. W COZL współpracujemy ściśle z Zakładem Patomorfologii i Zakładem Genetyki, gdzie kierujemy chorych na wykonywanie precyzyjnych i koniecznych badań w celu jak największej optymalizacji terapii u Pacjentów.

W Oddziale wykonywane są drobne zabiegi diagnostyczne i lecznicze, takie jak: punkcje jam ciała (punkcja opłucnej i otrzewnej), punkcja płynu mózgowo-rdzeniowego z jednoczasowym podaniem cytostatyku dokanałowo, biopsje diagnostyczne węzłów, szpiku oraz trepanobiopsja.

Pacjent, który jest przyjęty do naszego oddziału celem kwalifikacji i rozpoczęcia leczenia onkologicznego, ma zapewniony dostęp do licznych konsultacji (między innymi kardiologicznej, neurologicznej, torakochirurgicznej, nefrologicznej, gastrologicznej, neurochirurgicznej przy współpracy z lekarzami z innych ośrodków medycznych w Lublinie). Bardzo istotne jest wsparcie pacjenta i jego rodziny opieką psychologiczną, jaka jest zapewniona w naszym oddziale przez bardzo doświadczonego psychologa klinicznego. Wspiera on chorego na każdym etapie leczenia onkologicznego.

Chory, który wymaga dodatkowego wsparcia żywieniowego jest konsultowany przez lekarza, który kwalifikuje go do żywienia dojelitowego lub pozajelitowego we współpracy z Poradnią Żywieniową. Staramy się zapewnić naszym pacjentom dostęp do portów naczyniowych aby umożliwić jak najbezpieczniejsze podawanie leczenia onkologicznego, a także ochronić naczynia żylne obwodowe. Port naczyniowy jest zakładany w warunkach sali operacyjnej w Oddziale Chirurgii Onkologicznej przed lub w trakcie leczenia systemowego.

Programy lekowe prowadzone w leczeniu onkologicznym w I Oddziale Onkologii klinicznej z Chemioterapią Dzienną:

  1. Leczenie chorych na raka płuca oraz międzybłoniaka opłucnej (załącznik B.6.)
  2. Leczenie chorych na raka piersi (załącznik B.9.FM)
  3. Leczenie chorych na raka jelita grubego (załącznik B.4.)
  4. Leczenie pacjentów z rakiem nerki (załącznik B.10.)
  5. Leczenie chorych na raka gruczołu krokowego (załącznik B.56.)
  6. Leczenie chorych z płaskonabłonkowym rakiem narządów głowy i szyi (załacznik B.52)
  7. Leczenie chorych na raka wątrobowokomórkowego lub raka dróg żółciowych (załącznik B.5.)
  8. Leczenie pacjentów z gruczolakorakiem trzustki (załącznik B.85.)
  9. Leczenie chorych na czerniaka skóry i błon śluzowych (załącznik B.59)
  10. Leczenie pacjentów chorych na raka podstawnokomókowego skóry (załacznik B.88.)
  11. Leczenie chorych na raka jajnika, raka jajowodu lub raka otrzewnej (załącznik B.50.)
  12. Leczenie chorych na raka przełyku, połączenia żołądkowo-przełykowego i żołądka (załącznik B.58)
  13. Leczenie chorych na mięsaki tkanek miękkich (załącznik B.8.)
  14. Leczenie pacjentów z rakiem urotelialnym (załącznik B.141.)
  15. Zapobieganie powikłaniom kostnym u dorosłych pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym obejmującym kości z zastosowaniem denosumabu (załącznik B.134.)
  16. Leczenie pacjentów z guzami litymi z fuzją genu receptorowej kinazy tyrozynowej dla neutrofin (NTRK) (załącznik B.144.)
  17. Leczenie chorych na czerniaka błony naczyniowej oka (załącznik B.163.FM.)

 

Personel pielęgniarski I Oddziału Onkologii Klinicznej z Chemioterapią Dzienną jest wykwalifikowany i profesjonalny. W oddziale opracowane są i wdrażane standardy, procedury i algorytmy opieki pielęgniarskiej. Pozwala to na uzyskanie wyższego poziomu świadczonych usług pielęgniarskich i umożliwia dokonanie oceny prawidłowości wykonanych zabiegów i procedur medycznych. Pielęgniarki Oddziału systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, uczestniczą w licznych konferencjach i zjazdach naukowych. Pozwala to na aktualizację wiedzy, nabywanie dodatkowych umiejętności, wymiany poglądów, które mogą być wykorzystywane w opiece nad pacjentami leczonymi z powodu choroby nowotworowej. Mają ukończone kursy z zakresu zasad krwiodawstwa i krwiolecznictwa, ukończyły także kursy specjalistyczne: „Przygotowanie i podawanie leków cytostatycznych”, „Zapis i interpretacja EKG”, „Leczenie ran”, "Leczenie bólu przewlekłego, Resuscytacja krążeniowo-oddechowa”. Pielęgniarki Oddziału należą do Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych. Panie salowe mają ukończony kurs dla sanitariuszek szpitalnych.

 

Lokalizacja:

Budynek Łóżkowy nr 4, piętro 1

Numery telefonów:

Lekarz Kierujący Oddziałem 81 454 1035 4/1P
Sekretariat 81 454 1024 4/1P
Pielęgniarka Oddziałowa 81 454 1025 4/1P
Zastępca
Pielęgniarki Oddziałowej
81 454 1039 4/1P
Gabinety Lekarskie 81 454 1027
81 454 1028
81 454 1034
81 454 1036
81 454 1040
4/1P
Lekarz dyżurny 81 454 1026 4/1P
Sekretariat Oddziału 81 4541031
81 4541023
3/1P
Pokój Monitora 81 454 1029 3/1P
Punkt pielęgniarski
(strona A)
81 454 1030 3/1P
Punkt pielęgniarski
(strona B)
81 454 1038 4/1P
Gabinet zabiegowy 81 454 1032 4/1P
Kuchenka oddziałowa 81 454 1033 4/1P
Gabinet Lekarski nr 1
Chemioterapia Dzienna
81 454 1050 4/1P
Gabinet Lekarski nr 3
Chemioterapia Dzienna
81 454 1052 4/1P
Sekretariat
Chemioterapia Dzienna
81 454 1046 4/1P
Punkt pielęgniarski
Chemioterapia Dzienna
81 454 1049 4/1P

 

do pobrania:

Aktualnie prowadzone badania kliniczne
w I Oddziale Onkologii Klinicznej
z Chemioterapią Dzienną