Ułatwienia dostępu

Pracownicy:

Lekarz Kierujący Oddziałem:

lek. med. Anna Twardosz

Zastępca Lekarza Kierującego Oddziałem:

lek. med. Barbara Maciejewska

Lekarze:

dr n. med. Izabela Kordzińska- Cisek
dr n. med. Andrzej Majdan
dr n. med. Paulina Stachyra
lek. med. Małgorzata Byra
lek. med. Barbara Maciejewska
lek. med. Marta Piekarska

Pielęgniarka Oddziałowa:

mgr Elwira Paśnik

Zastępca Pielęgniarki Oddziałowej:

mgr Małgorzata Jakubik

Pielęgniarki koordynujące:

lic. piel. Marzena Ostasz

Psycholog kliniczny:

mgr Iwona Kuźmińska-Hopkała

 

Zadania realizowane:

II Oddział Onkologii i Immunologii Klinicznej z Chemioterapią Dzienną  COZL

Oddział znajduje się na II piętrze w budynku nr 4 w  Centrum  Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli .Posiada 40 łóżek stacjonarnych oraz 19 łóżek w ramach chemioterapii jednodniowej oraz 7 łóżek Immunologii Klinicznej dla pacjentów z niedoborami odporności pierwotnymi i wtórnymi, zakwalifikowanymi do terapii immunoglobulinami podawanymi podskórnie lub dożylnie.

Pacjenci z chorobami nowotworowymi diagnozowani są i leczeni w oparciu o zalecenia krajowych (m.in. Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej) i zagranicznych towarzystw onkologicznych (np. ESMO, NCCN).

W II Oddziale Onkologii i Immunologii Klinicznej z Chemioterapią Dzienną prowadzone są wszystkie nowoczesne rodzaje leczenia przeciwnowotworowego guzów litych:

chemioterapia, immunoterapia, chemioimmunoterapia , celowane leczenie molekularne, hormonoterapia oraz równoczasowa lub sekwencyjna chemioradioterapia, w szczególnych przypadkach ma zastosowanie samodzielna radioterapia i brachyterapia, przy współpracy Zakładu Teleradioterapii i Brachyterapii naszego szpitala.

II Oddział Onkologii Klinicznej prowadzi leczenie systemowe (chemioterapię, immunoterapię, terapie celowane) radykalne i paliatywne zaawansowanego, rozsianego procesu nowotworów: piersi, płuc, przewodu pokarmowego, (przełyku, żołądka, jelita grubego i odbytnicy, trzustki), układu moczowo-płciowego (raka nerki, gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, jąder, prącia), nowotworów głowy i szyi, nowotworów skóry (nabłonkowych, czerniaków), mięsaków tkanek miękkich oraz tkanki kostnej, nowotworów neuroendokrynnych oraz o nieznanym punkcie wyjścia choroby nowotworowej.

Ze szczególną troską podchodzimy do pacjentek z nowotworem wykrytym i leczonym w trakcie ciąży.

Opieką objęci są także chorzy kierowani z innych ośrodków celem kwalifikacji do terapii w ramach programów NFZ oraz pacjenci z powikłaniami oraz toksycznościami onkologicznego leczenia systemowego (chemioterapii, immunoterapii, terapii skojarzonej).

Leczenie systemowe onkologiczne jest realizowane w  trybach:

  •  chemioterapii jednodniowej,
  •  chemioterapii w warunkach hospitalizacji stacjonarnej.

Procedury lecznicze w zakresie leczenia systemowego chorób nowotworowych obejmują:

  • leczenie wstępne (przedoperacyjne, neoadjuwantowe),
  • leczenie uzupełniające (po radykalnym zabiegu operacyjnym, adjuwantowe),
  • leczenie skojarzone: radiochemioterapię jednoczasową lub sekwencyjną,
  • leczenie paliatywne (w chorobie nowotworowej w stadium uogólnienia).

Pacjenci mają  zapewnione leczenie wspomagające w trakcie terapii onkologicznej .

II Oddział Onkologii i Immunologii Klinicznej z Chemioterapią Dzienną zapewnia nowoczesne i kilkuetapowe  leczenie onkologiczne w ramach Programów Lekowych NFZ obejmujące:

  • program lekowy – leczenie pacjentów z przerzutowym gruczolakorakiem trzustki,
  • program lekowy – leczenie chorych na zaawansowanego raka jelita grubego,
  • program lekowy – leczenie chorych na raka płuca oraz międzybłoniaka opłucnej,
  • program lekowy – leczenie chorych na raka piersi,
  • program lekowy – leczenie zaawansowanego raka przełyku i żołądka,
  • program lekowy – leczenie chorych na raka wątrobowokomórkowego,
  • program lekowy – leczenie pacjentów z rakiem nerki,
  • program lekowy – leczenie chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego,
  • program lekowy – leczenie pacjentów z rakiem urotelialnym,
  • program lekowy – leczenie pacjentów z czerniakiem skóry i błon śluzowych,
  • program lekowy – leczenie pacjentów z rakiem głowy i szyi,
  • program lekowy – leczenie pacjentów z rakiem skóry (podstawnokomórkowym, rakiem z komórek Merkla, kolczystokomórkowym),
  • program lekowy – leczenie pacjentów z mięsakami tkanek miękkich i mięsakami podścieliska przewodu pokarmowego (GIST),
  • program lekowy – zapobieganie powikłaniom kostnym u dorosłych pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym obejmującym kości z zastosowaniem Denosumabu.

Leczenie w ramach programów NFZ odbywa się z zastosowaniem terapii innowacyjnych o potwierdzonej  skuteczności, za pomocą  wysokobudżetowych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych.

W Oddziale istnieje możliwość leczenia pacjentów w ramach ratunkowego dostępu do technologii medycznych (RDTL).

Dzięki opcji RDTL możliwe jest pokrycie kosztów terapii pacjentów lekami, które nie są finansowane ze środków publicznych, ale wykazują skuteczność w danej jednostce nowotworowej, na zasadach aktualnych przepisów prawa. RDTL zwiększa dostępność chorych do leczenia i oznacza szansę na indywidualną refundację skutecznej terapii dostosowanej do potrzeb pacjenta.

Pacjenci mają możliwość udziału w badaniach klinicznych prowadzonych w COZL, co zwiększa szansę na dostęp do najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych, ale jeszcze niedostępnych terapii nowotworów.

W Oddziale wykonywane są zabiegi diagnostyczne i lecznicze  np.: punkcje jam ciała z drenażem odbarczającym, biopsje diagnostyczne narządów lub węzłów chłonnych, nakłucie lędźwiowe z oceną płynu mózgowo-rdzeniowego lub podaniem cytostatyków, biopsja i trepanobiopsja szpiku.

Dzięki rozbudowanemu i nowoczesnemu zapleczu diagnostycznemu: Centrum Genetyki Klinicznej, Centrum Immunologii, Medycznemu Laboratorium Diagnostycznemu, Zakładowi Patologii Nowotworów, Zakładowi Diagnostyki Obrazowej, Zakładowi Medycyny Nuklearnej, Oddział posiada dostęp do wykonywania na miejscu specjalistycznej diagnostyki, co przyśpiesza prawidłowe rozpoznanie i kwalifikację do terapii.

Pracownie własne szpitala zapewniają szeroką diagnostykę obrazową (rtg, usg, tomografię, rezonans magnetyczny, scyntygrafię) i endoskopową (gastroskopię, kolonoskopię). Chorzy mogą także korzystać z konsultacji torakochirurga, pełnej oceny internistycznej i kardiologicznej, gastroenterologicznej, endokrynologicznej, przed i w trakcie leczenia onkologicznego.

Personel Oddziału udziela wsparcia w całym procesie terapii onkologicznej profesjonalnym i empatycznym podejściem do chorych. Szanujemy prawa pacjenta do godności, intymności oraz aktywnego współudziału w podejmowaniu decyzji o terapii. Posiadamy możliwość wsparcia i pomocy w zakresie psychologii, rehabilitacji, terapii żywieniowej.

II Oddział Onkologii Klinicznej ściśle współpracuje z innymi oddziałami szpitalnymi i poradniami w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworów (chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, chirurgia plastyczna, laryngologia, ginekologia, ortopedia, radioterapia, okulistyka, urologia, endokrynologia, genetyka).

Pacjenci w Oddziale mają zapewniony dostęp do portów naczyniowych w celu ochrony żył obwodowych. Założenie portu naczyniowego odbywa się w Oddziale Chirurgii Onkologicznej przed rozpoczęciem leczenia systemowego lub w trakcie trwania terapii systemowej dożylnej.

Pacjenci z zaburzeniami odżywania drogą doustną mają zapewniony dostęp do żywienia dojelitowego lub pozajelitowego we współpracy z Poradnią Żywieniową i Pracownią Endoskopową.

Pacjenci Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej z rozpoznaniem lub podejrzeniem choroby nowotworowej są diagnozowani i leczeni przez zespół wykwalifikowanych specjalistów w danym rozpoznaniu narządowym, zajmujących się leczeniem chorób nowotworowych. Kwalifikacja do leczenia onkologicznego odbywa się w ramach wielodyscyplinarnych konsyliów lekarskich, czyli zespołu specjalistów z zakresu różnych dziedzin, celem wyboru dla pacjenta formy terapii onkologicznej najskuteczniejszej i dostosowanej do aktualnego stanu sprawności i wydolności narządowej oraz chorób współistniejących.

Przykładem tej formy działalność jest BCU - Breast Cancer Unit.

Pacjenci z rakiem piersi mają zapewnioną kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces leczenia onkologicznego w ramach Breast Cancer Unit (BC ). Chore z rakiem piersi przyjmowane są przez lekarzy różnych specjalności, m.in. onkologów klinicznych, chirurgów  onkologicznych, specjalistów radioterapii, psychologa klinicznego i rehabilitanta. Tak prowadzony proces diagnostyczno-terapeutyczny ma wpływ na poprawę efektywności leczenia, poprzez kwalifikację do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji oraz monitorowanie skuteczności leczenia po zakończeniu terapii onkologicznej.

W ramach poszerzania własnej wiedzy i umiejętności, personel Oddziału uczestniczy w licznych zjazdach, kursach i konferencjach polskich i zagranicznych towarzystw onkologicznych (kongresy ASCO w USA, ESMO w Europie, EBCC i inne). Prowadzimy także dokształcanie wewnątrzoddziałowe oraz podczas spotkań Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

 

 

Lokalizacja:

nowy budynek nr 4, piętro 2

Numery telefonów:

Sekretariat 81 454 1232
Gabinet lekarski/konsultacyjny 81 454 1233
Gabinet zabiegowy 81 454 1234
Punkt pielęgniarski A 81 454 1235
Pielęgniarka oddziałowa 81 454 1238
Punkt pielęgniarski B 81 454 1237
Lekarz dyżurny 81 454 1236
Gabinet lekarski 81 454 1241
Lekarz Kierujący Oddziałem 81 454 1242