Ułatwienia dostępu

Pracownicy:

Lekarz Kierujący Oddziałem:

dr n. med. Robert Klijer

Zastępca Lekarza Kierującego Oddziałem:

dr n. med. Marek Urban

Pielęgniarka Oddziałowa:

mgr Ewa Popielarska

Asystenci:

dr n. med. Krzysztof Zajączkowski
lek. med. Lesław Sykut
lek. med. Paweł Iberszer
lek. med. Waldemar Białek
lek. med. Damian Widz
lek. med. Michał Cabanek
lek. med. Michał Jaśkiewicz

Lekarze współpracujący z Oddziałem:

lek. med. Artur Pohl
lek. med. Michał Godzisz
lek. med. Damian Sudoł
lek. med. Michał Sankowski

Pielęgniarki:

mgr Urszula Kotiuk
mgr Barbara Adamowicz
mgr Iwona Król
mgr Anna Gieroba
mgr Dorota Firlej
mgr Kinga Bielecka
mgr Anna Zając
mgr Beata Serafin
lic. Klaudia Omiotek
mgr Zuzanna Fior
mgr Lidia Rzucidło
mgr Agnieszka Suszek
mgr Marzena Nazarewicz
mgr Małgorzata Sadło
mgr Julia Marczuk
mgr Ewa Stadnik
mgr Karoina Dudek
mgr Agata Książek
mgr Barbara Paździor
mgr Lilla Ligęza
lic. Karolina Nakonieczna

 

Opis Oddziału:

Oddział Urologii w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli powstał w 2015 roku. Początki diagnostyki urologicznej (konsultacje, ultrasonograficzne badania układu moczowego oraz biopsja stercza) wykonywane były w Ośrodku Profilaktyki Nowotworów COZL już od 2003 r.

Obecnie Oddział Urologii dysponuje 21 łóżkami szpitalnymi, w tym trzema w sali intensywnego nadzoru, zapewniając hospitalizowanym pacjentom całodobową opiekę specjalistyczną.

W obrębie Oddziału funkcjonuje sala operacyjna endoskopowa, gabinet diagnostyczno – zabiegowy oraz gabinet konsultacyjny. Na bloku operacyjnym Oddział Urologii dysponuje salą operacyjną dedykowaną do operacji w asyście robota da Vinci oraz równolegle salą przeznaczoną do operacji laparoskopowych i otwartych.

Od stycznia 2024 roku w Oddziale Urologii wdrożono nowoczesny system operacji w asyście robota da Vinci X. Pozwala on na zwiększenie precyzji podczas przeprowadzania zabiegów operacyjnych, co jest kluczowe dla skuteczności i bezpieczeństwa leczenia chorób nowotworowych. System składa się z kilku połączonych ze sobą części. Konsola, w której zasiada operator, dostarcza trójwymiarowy obraz oraz posiada specjalne nakładki sterujące na ręce i przyciski nożne umożliwiające sterowanie ruchami ramion i narzędzi robota. Ponadto możliwość indywidualnego dostosowania konsoli do wzrostu i preferencji chirurga, diametralnie podnosi komfort podczas operacji, co niemal znosi ryzyko dla pacjenta związane ze zmęczeniem operatora. Robot da Vinci dysponuje również zabezpieczeniami mającymi za zadanie natychmiastowe zatrzymanie wszelkich ruchów, gdyby operator z jakichś względów oderwał wzrok od operacji. Kolejny element systemu to ten, który pracuje bezpośrednio przy operowanym pacjencie. Ramiona, na które zakładane są specjalne narzędzia, odwzorowują precyzyjnie ruchy operatora, nie przenosząc ewentualnych drgań oraz minimalizując możliwość zadziałania nieplanowanych sił z zewnątrz. Bezpośrednio przy pacjencie, nad prawidłową pracą systemu, czuwa zespół operacyjny w osobie asysty oraz instrumentariuszki. Operacje wykonywane są w pełnym znieczuleniu prowadzonym przez zespół anestezjologiczny.

Obecnie rutynowo wykonywaną operacją z wykorzystaniem robota da Vinci jest prostatektomia radykalna z powodu raka stercza. Wraz z dostosowywaniem poziomu refundacji ze strony NFZ oraz szkoleniem zespołów operujących, planowane jest objęcie leczeniem chorych z nowotworami nerek i pęcherza moczowego.

 

Diagnostyka w warunkach Oddziału Urologii:

Większość procedur diagnostycznych przygotowujących pacjentów do leczenia operacyjnego przeprowadzanych jest w poradni urologicznej COZL. Dodatkowo, w Oddziale Urologicznym wykonywane są specjalistyczne badania ultrasonograficzne układu moczowo – płciowego u mężczyzn i układu moczowego u kobiet, jak również procedury diagnostyczno – zabiegowego wymagające obrazowania ultrasonograficznego lub fluoroskopii rentgenowskiej.

Pracownia ultrasonografii dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do wykonywania biopsji rdzeniowej stercza z dostępu przezodbytniczego oraz przezkroczowego z nawigacją obrazem rezonansu magnetycznego (tzw. biopsja fuzyjna). Wszystkie zabiegi biopsyjne dotyczące stercza wykonywane są w znieczuleniu: lokalnym, nasiękowym, a w wybranych przypadkach w asyście anestezjologa.

Ponadto, w obrębie gruczołu krokowego, wykonywane są procedury drenażu (np. ropni, torbieli) oraz bezpośredniego dosterczowego podania leków, czy implantacji znaczników złota pozwalających na precyzyjne planowanie oraz przeprowadzanie radioterapii stercza.

Diagnostyka ultrasonograficzna w ramach Oddziału wykorzystywana jest również w wybranych przypadkach guzów nerek wymagających biopsji rdzeniowej, w tym z zastosowaniem środka kontrastującego.

Pod kontrolą ultrasonografii wykonywane są również zabiegi odbarczenia dróg moczowych poprzez wytworzenie przetok nerkowo – skórnych (nefrostomie) lub pęcherzowo – skórnych (cystostomie).

W pracowni diagnostyczno – zabiegowej przeprowadzane są specjalistyczne badania ultrasonograficzne z użyciem środka kontrastującego SonoVue. Badanie to niejednokrotnie umożliwia różnicowanie ognisk podejrzanych o rozrost nowotworowy w nerkach, w szczególności u pacjentów, u których inne badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) nie są rozstrzygające lub możliwe do wykonania.

Oddział Urologiczny COZL jest najprawdopodobniej jedynym ośrodkiem w kraju, w którym wykonywana jest diagnostyka zmian ogniskowych jąder przy użyciu ultrasonografii ze środkiem kontrastującym. Badanie to pomaga w różnicowaniu zmian pokrwotocznych, pozapalnych, pourazowych oraz nowotworowych.

Diagnostyka ultrasonograficzna wykorzystywana jest również podczas operacji z powodu guzów nerek, zarówno metodą otwartą, jak i laparoskopową. Umożliwia identyfikację, niekiedy niewidocznej z zewnątrz, zmiany ogniskowej nerki, co umożliwia jej resekcje w pełnym zakresie, z zaoszczędzeniem pozostałego miąższu nerki.

Ultrasonografia znajduje zastosowanie podczas przeprowadzania zabiegów ablacji guzów nerek metodą RFA.

Korzystanie z diagnostyki ultrasonograficznej w trakcie operacji przezcewkowych pozwala na ograniczenie narażenia pacjenta na działanie promieniowania rentgenowskiego. Przykładem zastosowania tej technologi jest, opracowana w Oddziale, metoda przezcewkowego odtwarzania ujścia pęcherzowego moczowodu pod kontrolą ultrasonografii przezodbytniczej lub przezpochwowej. W trakcie wziernikowania pęcherza moczowego, pod kontrolą ultrasonografii identyfikowane jest miejsce, gdzie do ściany pęcherza przylega zarośnięty, końcowy odcinek moczowodu. Następnie, przy pomocy lasera holmowego lub elektrody bipolarnej, zostaje odtworzone połączenie światła moczowodu z pęcherzem moczowym. Pozostawienie cewnika moczowodowego DJ umożliwia jego bezpieczne zagojenie.

Ponadto, u pacjentów, u których planowana jest operacja resekcji zmian nowotworowych przerzutowych w obrębie powłok lub przestrzeni zaotrzewnowej, pod kontrolą ultrasonografii wprowadzane są znaczniki ułatwiające identyfikację zmian w polu operacyjnym.

Oddział Urologii służy również codziennie konsultacjami urologicznymi dla pacjentów leczonych w innych oddziałach COZL.

 

Wykonywane świadczenia:

W Oddziale Urologii leczeni są pacjenci cierpiący z powodu schorzeń układu moczowo-płciowego oraz pacjentki z chorobami dróg moczowych przede wszystkim o charakterze nowotworowym.

W zakresie górnych dróg moczowych dotyczy to operacji otwartych oraz laparoskopowych:

  • operacji wycięcia guzów nerek (operacje oszczędzające pozostały miąższ nerkowy)
  • resekcje nerki wraz z moczowodem
  • operacje z powodu upośledzenia odpływu moczu z nerki
  • operacje z powodu nowotworu moczowodu
  • operacje nerki z powodu kamicy

W zakresie dolnych dróg moczowych (z dostępu przezcewkowego, otwartego lub laparoskopowego):

  • operacje radykalnego wycięcia pęcherza moczowego z powodu zaawansowanego raka pęcherza moczowego z wytworzeniem zastępczego odprowadzenia moczu (radykalna cystektomia)
  • operacje przezcewkowej resekcji guzów pęcherza moczowego w całości - "en bloc" - metodą bipolarną lub laserową
  • operacje przezcewkowe z powodu kamicy pęcherza moczowego z użyciem lasera holmowego
  • operacje przecewkowego wziernikowania moczowodów oraz układów kielichowo-miedniczkowych z powodu kamicy oraz nowotworów
  • operacje przezcewkowej resekcji gruczolaka prostaty z powodu przeszkody w odpływie moczu
  • operacje przezcewkowego nacięcia zwężeń cewki moczowej
  • operacje wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej
  • Radykalna prostektomia (wycięcie całej prostaty z powodu raka) w asyście robota daVinci

W zakresie prącia i moszny:

  • operacja resekcji jądra z powodu nowotworu
  • resekcja guza jądra z zachowaniem niezmienionej części narządu
  • resekcja żołędzi prącia z powodu raka (glansektomia)
  • resekcja częściowa prącia
  • radykalna resekcja prącia
  • resekcja węzłów chłonnych pachwinowych
  • i inne

Tym, co wyróżnia Oddział Urologii COZL jest największa ilość operacji z nowotworów układu moczowo-płciowego w województwie lubelskim.

Osiągnięcia Oddziału zostały zaprezentowane w trakcie międzynardowej konferencji zorganizowanej w dniach 17-18.11.2023 w 70-tą rocznicę COZL

Opieka pooperacyjna:

Pacjenci poddani operacji w Oddziale Urologii podlegają opiece pooperacyjnej w Poradni Urologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

Pacjenci z przetoką moczową oraz ich bliscy korzystają ze szkoleń, oraz konsultacji w zakresie opieki stomijnej.

 

Lokalizacja:

Budynek Łóżkowy nr 4, piętro 4

Numery telefonów:

Lekarz Kierujący Oddziałem 81 454 1171 4/P4
Zastępca
Lekarza Kierującego Oddziałem
81 454 1171 4/P4
Sekretariat 81 454 1170 4/P4
Pokój lekarzy 81 454 1174 4/P4
Pielęgniarka oddziałowa 81 454 1172 4/P4
Lekarz dyżurny 81 454 1173 4/P4
Punkt pielęgniarski 81 454 1175 4/P4
Pokój pielęgniarek 81 454 1178 4/P4
Gabinet cytoskopii 81 454 1176 4/P4
Gabinet zabiegowy 81 454 1177 4/P4

Lekarze

dr n. med. Robert Klijer
Lekarz Kierujący Oddziałem
m urban oddzial urologiczny 1 dr n. med. Marek Urban
Z-ca Lekarza Kierującego Oddziałem
k zajaczkowski oddzial urologiczny 2 dr n. med. Krzysztof Zajączkowski
p iberszer oddzial urologiczny 6 lek. med. Paweł Iberszer