Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie zakupi sprzęt do diagnostyki
i leczenia białaczek i chłoniaków o wartości 1,9 miliona złotych. Umowę z Ministerstwem Zdrowia podpisał dyrektor COZL, Piotr Rybak.
COZL podpisał umowę z Ministerstwem Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na realizację zadania „Doposażenie klinik i oddziałów hematoonkologicznych w sprzęt do diagnostyki
i leczenia białaczek i chłoniaków”. Zadanie finansowane jest ze środków budżetu państwa.
Narodowa Strategia Onkologiczna to wieloletni program Ministerstwa Zdrowia na lata 2020-2030, wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej onkologii. NSO wytycza kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, wskazując na 5 obszarów, które są kluczowe dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów
z chorobą nowotworową. W ramach strategii prowadzone są m.in. działania zwiększające świadomość w zakresie profilaktyki onkologicznej i badań przesiewowych. Ministerstwo dofinansowuje również podmiotom leczniczym zakup sprzętu medycznego do diagnostyki i leczenia nowotworów.
- Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej nieustannie dąży do podnoszenia jakości standardu świadczonych usług. Podpisanie umowy z Ministerstwem Zdrowia to kolejny krok w rozwoju naszego szpitala. Zakupiony sprzęt przyczyni się do szybszej diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych,
a także ułatwi i usprawni pracę personelu – mówi Piotr Rybak, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.
Aktualnie posiadane separatory komórkowe w Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku z Bankiem Tkanek i Komórek oraz Pracownią Cytometrii Przepływowej i Fotoferezy Pozaustrojowej
W ramach zadania zaplanowano zakup separatora komórkowego, automatycznego systemu barwień podstawowych hematoksyliną / eozyną HE, mikroskopu optycznego i fluorescencyjnego, termocyklera do reakcji PCR lub real-time PCR, wirówki laboratoryjnej, zamrażarki -20 st. C i niskotemperaturowej oraz fotela do chemioterapii.
- Konsekwentnie rozszerzamy profil szpitala jednego dnia - Pacjent zgłaszający się do szpitala po świadczenia medyczne np. po chemioterapię, czy procedury diagnostyczne, otrzymuje je w ciągu dnia i może wrócić do domu. Nowy sprzęt poprawi przede wszystkim komfort leczenia pacjenta w czasie pobytu w naszym szpitalu - dodaje dr n. med. Wojciech Legieć, kierujący Oddziałem Hematologii i Transplantacji Szpiku w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
- Jednocześnie informuje, że jeszcze w ubiegłym roku pozytywną ocenę otrzymał w MZ projekt, czyli „Rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli o Ośrodek Profilaktyczno-Diagnostyczny dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych". - Obecnie czekamy na podpisanie umowy. Projekt opiewa na kwotę 284 mln zł – przypomina dyr. Piotr Rybak.