rak piersi

„Różowy” – tak od wielu lat na całym świecie określany jest październik jako miesiąc świadomości raka piersi. W tym czasie mocno propagowane jest kobiece zdrowie, a w szczególności tematy związane z profilaktyką, diagnostyką i nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Obecnie w Polsce każdego roku nowotwór piersi jest przyczyną ok. 5000 zgonów wśród wśród kobiet.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%). Szacuje się, że każdego roku raka sutka rozpoznaje się u blisko 1,7 mln kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. Nowotwór ten występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko.

Szczepienia są kluczowym elementem walki z COVID-19. Szczepiąc się chronimy nie tylko siebie, ale także swoich najbliższych, osoby starsze. Dlatego bardzo gorąco namawiam państwa do zaszczepienia się, korzystajmy z dobrodziejstw nowoczesnej medycyny. Drodzy Państwo, nie czekajmy. Zaufajmy nauce, zaufajmy medykom, bądźmy wszyscy ambasadorami szczepień! – apeluje Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Szanowni Państwo,  Drodzy Pacjenci

Informuję, iż dzień 3 czerwca 2021 roku (czwartek) – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Ponadto zgodnie z zarządzeniem Dyrektora COZL w sprawie rozkładu czasu pracy i dni wolnych od pracy dzień 4 czerwca 2021 roku (piątek) jest dniem wolnym od pracy w COZL. Jednocześnie dzień 12 czerwca 2021 roku (sobota)  jest dniem pracującym w COZL.

Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli
Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska

grafika na FB

Szanowni Państwo, Drodzy Pacjenci, informujemy, iż Ośrodek Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia COZL zmienia swoją dotychczasową lokalizację. Od 24 maja 2021r. Ośrodek będzie mieścił się w budynku nr 3 na 2 piętrze (wejście od ul. Jaczewskiego).

apel 1a
Informacja Dyrektora
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli dotycząca pracy Centrum w dniach 3-4 maja 2021 roku.

Niech Siła Świąt Wielkanocnych pozwoli nam przetrwać i wygrać z trudami każdego dnia, życzy Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli - prof dr. hab. n. med. Elżbieta Starosławska z Pracownikami.

Onkologia kliniczna jest jedną z trzech głównych dziedzin medycyny - oprócz chirurgii i radioterapii w leczeniu chorób nowotworowych. W onkologii klinicznej stosuje się chemioterapię, chemioimmunoterapię, immunoterapię, leczenie ukierunkowane molekularnie i hormonoterapię. Pandemia koronawirusa nie przerwała ciągłości opieki nad Pacjentami onkologicznymi poza tymi, którzy nie zgłaszali się do diagnostyki i leczenia z obawy przed zakażeniem koronawirusem.

W naszym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli mamy pełny dostęp do testów wykrywających zakażenie SARS CoV-2, co umożliwia właściwe postępowanie we wdrażaniu leczenia systemowego — w dziedzinie onkologii klinicznej. Pacjenci zakażeni SARS CoV-2 mają przerwę w leczeniu onkologicznym do momentu ustąpienia infekcji (z wyjątkiem nagłych przypadków indywidualnie kwalifikowanych do leczenia ratunkowego).

Szczepienie przeciwko SARS CoV-2 chroni przed zakażeniem, ciężkim przebiegiem oraz późniejszymi powikłaniami związanymi z COVID-19 i zapewnia ciągłość w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych naszym Pacjentom.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zachęca Pacjentów do szczepień przeciwko SARS CoV-2 zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia oraz zaleceniami Konsultanta Krajowego w dziedzinie Onkologii Klinicznej Pana Profesora dr hab. n. med. Macieja Krzakowskiego.

Chorzy leczeni immunoterapią, hormonoterapią lub leczeniem ukierunkowanym molekularnie mogą być szczepieni bez ograniczeń, o ile nie mają aktualnie objawów infekcji.

Pacjenci, u których stosujemy chemioterapię o różnym poziomie immunosupresji kwalifikowani są indywidualnie do szczepień przeciwko SARS CoV-2. O szczepieniu decyduje doświadczony onkolog kliniczny oraz - o ile jest taka możliwość — immunolog kliniczny. W leczeniu radykalnym (chemioterapia adjuwantowa lub neoadjuwantowa) rozważamy szczepienie przeciwko SARS CoV-2 po zakończeniu leczenia systemowego. W leczeniu paliatywnym: przykładowo pierwsza dawka szczepionki podawana jest przed/lub po nadirze, a wznowienie chemioterapii następuje około 2 tygodnie po drugiej dawce szczepionki.

Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli
Konsultant Wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej
prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska